2 март, 2024
ПочетнаСВЕТЗеленски: Русија може да создаде кризи на Балканот и Молдавија за да...

Зеленски: Русија може да создаде кризи на Балканот и Молдавија за да го оттргне вниманието од војната во Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека Русија „може да создаде нови кризи на Балканот и во Молдавија“ со цел да го оттргне вниманието од војната во Украина.

„Денес сите зборуваат за кризата на Блискиот Исток. Но, како што искрено кажав, овој проблем не е од вчера. Не е ниту од завчера. Сите знаат за овој долгогодишен конфликт и војна, но никој не сака да стави крај. Ние сме сигурни, на Блискиот Исток Русија стои зад војната со нивниот сојузник Иран“, рече Зеленски, пренесе украинската агенција Интерфакс.

Тој додаде дека „треба да обрнеме внимание на Балканот“.

„Верувајте ми, добиваме информации – Русија има долгорочен план. Блискиот исток, ќе биде и Балканот, ако светските сили не направат ништо сега, ќе има нова експлозија“, рече Зеленски.

Кога станува збор за Молдавија, Зеленски вели дека Москва ја поткопува ситуацијата во таа поранешна советска република.

„Дека нешто не е во ред се виде на изборите. Изборите треба да се прогласат за неуставни. Да се уништи сегашната влада, која е проевропска“, рече Зеленски.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП