недела, 10 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Peugeot“ претстави нов електричен миниван (ФОТО/ВИДЕО)

„Peugeot“ претстави нов електричен миниван (ФОТО/ВИДЕО)

Иако моделите на миниван речиси исчезнаа од автомобилската сцена, некои производители сè уште ги нудат. „Stellantis“ е најконкретен овде и својата понуда ја базира на повеќенаменски „MPV“ модели кои користат иста механичка платформа.

На овој начин може да понуди (по потреба) возило за испорака, но и авантуристички семеен модел за сите оние на кои просторноста им е приоритет.

Секако, кога станува збор за „Peugeot“, тоа мора да се направи со стил. Затоа „Rifter“ како наследник на „Partner“ отсекогаш се истакнувал, а сега по редизајнот ја издигнува естетиката на повисоко ниво.

Електричниот „Rifter“, кој всушност е само патничка верзија на „E-Partner“. Сепак, тој се разликува однадвор благодарение на различниот преден дел со нови светла.

Покрај тројните дневни светла, во новообликуваниот браник има и целосно затворена предна решетка и изразени доводи за воздух.

Ако на сè додадеме пластични облоги, јасно е дека „Peugeot“ го класифицира овој модел како кросовер понуда.

Редизајнот носи и две нови надворешни нијанси, „Sirkka“ зелена и „Kiama“ сина.

За потсетување, се нудат две верзии, пократка од 4,4 метри и подолга растегната до 4,7 метри. Двете верзии доаѓаат со две странични лизгачки врати и можност за посебно отворање на задното стакло на задната врата.

Има и опција со 7 седишта, со капацитет за товарен простор кој во зависност од бројот на седишта оди до 4 кубни метри.

Малку неочекувано, „Peugeot“ не ја покажа внатрешноста, но во соопштението за медиумите спомена нов „i-Cockpit“ со 10-инчен инфозабавен екран. Нов е и воланот обложен со кожа, а на списокот на опрема има безжичен полнач и 3 USB конектори.

Можеби најизненадувачкото е што „E-Rifter“ ја задржа старата погонска конфигурација со електричен мотор од 136 ks и 270 Nm и батерија со капацитет од 50 kWh.

Достигнува 100 km/h за 11,2 секунди и може да развие максимални, електронски ограничени 135 km/h. Важно е да се напомене дека инсталирањето на топлинска пумпа и нов регенеративен систем за сопирање го зголеми опсегот од 280 на 320 km.

Максималната моќност на полнење е 100 kW, во тој случај полнењето до 80% трае половина час.

Исто така, треба да се напомене дека засега нема информации за конвенционалната понуда во форма на 1.2 бензински и 1.5 BlueHDI дизели, кои беа повлечени од понудата минатата година.

Ако остане така, „Peugeot“ сепак ќе може да се пофали со фактот дека ова е најевтиниот седумсед со електричен погон на пазарот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП