недела, 10 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗШто ќе понуди обновениот „Audi Q3“?

Што ќе понуди обновениот „Audi Q3“?

Германскиот производител „Audi“ подготвува фејслифт на својот компактен „SUV“ – „Q3“, бидејќи некои автомобилски публикации веќе објавија фотографии од тест прототипи на моделот. Следува премиерата за Европа, но верзијата за Кина веќе е официјално претставена.

Ажурираниот „Q3“ ќе биде технички поврзан со новиот „VW Tiguan“ како и со следниот „CUPRA Terramar“. Сепак, неговата главна задача ќе биде да се натпреварува со новите „BMW X1“ и „BMW X2“, „Mercedes-Benz GLA“ и „Volvo XC40“.

На естетско ниво, новиот „Audi Q3“ (година на моделот 2024-та) добива промени на решетката на ладилникот – со рамка која варира во зависност од завршницата, покрај ажурираните браници. Во профилот се истакнуваат ажурираните бандажи, додека задниот дел покажува мали допири на дното, веднаш до издувните порти.

Однатре, модификациите се многу суптилни, со внатрешните украси подобрени со нови материјали и полуксузен тапацир. Дополнително, опремата е малку ретуширана, со акцент на асистентите за возење.

Во областа на механиката, овој „Audi Q3“ (за 2024-та година) носи важни новости. Ова е еволуцијата на бензинскиот мотор 1.5 Turbo (верзија 35 TFSI), кој сега ја зголемува својата моќ за кинескиот пазар на 160 ks, иако максималниот вртежен момент останува 250 Nm. Моторот е поврзан со седумстепен DSG менувач со двојна спојка. Ажурираниот „Q3“ ќе биде достапен и со 2.0-литарски турбо мотор (40 TFSI и 45 TFSI) со 190 и 245 ks, со погон на предните или quattro погон на четири тркала.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП