2 март, 2024
ПочетнаСВЕТАмерикански новинар: Во тек се тајни преговори меѓу Израел и Хамас

Американски новинар: Во тек се тајни преговори меѓу Израел и Хамас

Американскиот новинар Сејмур Херш објави дека се водат тајни преговори меѓу Израел и политичките лидери на радикалното палестинско движење Хамас за ослободување на заложниците.

На водачот на Хамас и на неговите колеги, наводно, им било кажано дека нивниот опстанок е можен доколку ги ослободат израелските заложници и се согласат веднаш да започнат судски процеси за воени злосторства. Израелците сакаат смртна казна за воените лидери на Хамас кои ги охрабрувале и не направиле ништо за да ги спречат воените злосторства на нивните борци.

„Политичкото раководство на Хамас не беше вклучено во масакрот“, цитираше Херш неименуван американски функционер.

Според Херш, израелските власти сакаат смртна казна за водачите на вооруженото крило на движењето кои, според Херш, „ги охрабрувале, а потоа не направиле ништо за да ги спречат воените злосторства на нивните борци“.

Во тајните преговори за ослободување на заложниците директно е вклучен и лидерот на движењето Хамас во Газа, Јахја Синвар. Според Херш, Синвар е отворен за договор.

„Концептот за трибунал за воени злосторства што го започна Израел во екот на бомбардирањето што го сруши поголемиот дел од Газа може да изгледа како лош роман, но израелски експерт за регионот, кој ја знае сериозноста на тековните разговори за заложници, ме изненади со прикажување на Синвар како некој „кој би можел да биде отворен за договор“, напиша Херш.

Според неименуваниот извор на новинарот, Синвар и другите во политичкото раководство на Хамас, сега со седиште во Катар, можеби ќе сакаат секој договор за заложниците да вклучува гаранции дека Израел нема да ги гони доколку се постигне договор.

„Посветен на каузата. Нема семејство, многу религиозен, но стана многу пријателски настроен со момците од Шин Бет (Израелска внатрешна безбедност) додека беа во затвор и се сметаше дека не е ирационален. Тој ќе сака можност да служи за некоја кауза. Ќе биде отворен“, цитира Херш изјава на експерт.

Се истакнува дека борците на Хамас во подземните тунели во Газа наскоро ќе се соочат со недостиг на храна, вода и свеж воздух, бидејќи останува многу малку гориво за да работат генераторите на кислород.

„Повеќе од двесте милји тунели неизбежно ќе станат стапица на смртта, што ќе го отежне животот под земја како горе“, напиша Херш.

„Хамас мора да започне со ослободување на заложниците“, цитира тој неименуван американски функционер, како што јави руската новинска агенција Тас.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП