26 февруари, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Carlsberg“ ја задржа својата годишна прогноза и покрај предизвикувачкото опкружување

„Carlsberg“ ја задржа својата годишна прогноза и покрај предизвикувачкото опкружување

„Carlsberg“ остана на својата прогноза и пријави зголемување на приходите од продажба бидејќи повисоките цени ја надоместија послабата побарувачка за време на дождливото лето во Европа, објави „Bloomberg“.

Данскиот производител на пиво соопшти дека неговите приходи од продажба се зголемиле за 5,8 отсто на органска основа во третиот квартал, додека обемот паднал за 3 отсто, двојно повеќе од падот што го очекуваа аналитичарите.

Производителите на пиво ги зголемуваат цените на нивните производи за да ги надоместат зголемените трошоци за состојките и производството, но ова може да биде деликатен потег, особено на билансот на состојба, бидејќи некои потрошувачи може да го намалат купувањето на не-примарни производи. треба да се намали финансискиот притисок.

Производителот на „Tuborg“ ја задржа својата годишна прогноза од 4-7% раст на оперативниот профит. Најави и нова програма за откуп на акции во вредност од 1 милијарда круни.

„Постигнавме солиден раст на приходите во предизвикувачко опкружување“, коментира извршниот директор Џејкоб Аруп-Андерсен, кој ја презеде функцијата во „Carlsberg“ во септември. Како двигател на резултатите ги посочува повисоките цени.

Акциите на компанијата првично беа зголемени за 2% пред да паднат во почетокот на тргувањето.

Минатата недела, конкурентот „Heineken“ рече дека сè уште е на пат да ја постигне целта за профит за оваа година, иако повисоките цени и економската несигурност ги туркаат потрошувачите во многу делови од светот да не купуваат премиум пијалоци.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП