26 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТ„Крипто Робин Худ“ прогласен за виновен: Измамил клиенти и проневерил милијарди долари...

„Крипто Робин Худ“ прогласен за виновен: Измамил клиенти и проневерил милијарди долари туѓи пари

Сем Бенкмен-Фрид, основачот на една од најголемите берзи за криптовалути, FTX, е прогласен за виновен за неговата улога во банкротот на компанијата, како резултат на тоа што проневерил милијарди долари од клиенти.

По 15 дена сведочење и околу четири и пол часа размислување, поротниците одлучија да го прогласат за виновен Сем Бенкмен-Фрид по седум точки од обвинението за измама и заговор, пишува CNN.

Овој 31-годишник стана милијардер поради големиот раст на вредноста на биткоинот и другите криптовалути, а со колапсот на неговата берза изгуби се, вклучително и слободата.

Берзата, која започна во 2019 година и е со седиште на Бахамите, поднесе барање за банкрот во ноември минатата година. Претходно се бореше да собере пари за да спречи колапс бидејќи трговците брзаа да повлечат 6 милијарди долари од платформата за само 72 часа.

Потоа се покажа дека Банкмен-Фрид тајно користел повеќе милијарди долари од средства на клиентите за да продолжи FTX.

Речиси една година по апсењето, Банкмен-Фрид беше прогласен за виновен за кражба на неколку милијарди долари од сметки на клиентите на FTX, како и за измама на заемодавците на нејзината сестринска компанија, хеџ инвестицискиот фонд Alameda Research, на чија сметка се пронајдени средства од клиенти на берзата.

За време на судењето, Банкмен-Фрид рече дека во 2020 година дознал дека средствата на клиентите на FTX ги чувала Alameda Research, но не презел ништо за да ги заштити. Кога подоцна во есента 2022 година откри дека фондот му должи 8 милијарди долари на FTX, никој не беше отпуштен.

Други обвиненија за кои беше прогласен за виновен Банкмен-Фрид вклучуваат измама на инвеститори во FTX и обвинение за перење пари.

Обвинителот Демијан Вилијамс ја пофали пресудата на поротата, истакнувајќи дека владата нема толеранција за измама и корупција.

„Овие играчи како Сем Бенкмен-Фрид можеби се нови, но ваквата измама, овој вид на корупција е стара колку и времето“, рече обвинителот.

Адвокатот на одбраната Марк Коен вели дека тие ја почитуваат одлуката на поротата, но се разочарани од неа.

„Сем Бенкмен-Фрид останува на својата невиност и ќе продолжи енергично да се бори против обвинувањата против него“, рече Коен.

Изрекувањето на пресудата е закажано за крајот на март 2024 година.

Судењето беше внимателно следено од регулаторите, инвеститорите и крипто заедницата.

FTX беше една од најдоверливите берзи за криптовалути.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП