2 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАФрчат резервации за Нова Година – Македонците удрија на шетање!

Фрчат резервации за Нова Година – Македонците удрија на шетање!

Иако до Нова Година има уште повеќе од два месеци, сепак Македонците не губат време и веќе почнаа да резервираат и да уплатуваат за новогодишни патувања.

Понуди за дочек на Нова Година во различни дестинации во Европа и светот веќе се објавени и на сајтовите на туристичките агенции.

Се нудат патувања во Париз, Рим, Барселона, Истанбул, Дубаи и други градови.

Денар разговараше со туристички водич од Скопје, вработен во позната туристичка агенција, кој вели дека и покрај тоа што е рано, сепак заинтересираноста за дочек на Нова Година во странство е огромна кај Македонците.

„Секој ден имаме повици и посети од клиенти кои сакаат да ги земат нашите понуди за Нова Година. Ние им нудиме различни опции, од автобуски до авионски превоз, од хотели со две до пет ѕвезди, од полупансион до сè вклучено. Сите наши понуди се со специјални попусти и бонуси за рано резервирање”, објаснува туристичкиот водич.

Според него, најпопуларните дестинации кај Македонците за дочек на Нова Година се Белград, Будимпешта, Загреб, Милано, Прага, Виена, Париз, Рим и Истанбул.

„Париз е градот на светлината и љубовта, Рим е градот на историјата и уметноста, а Истанбул е градот на двата континенти. Сите тие градови имаат своја магија и атмосфера за да се прослави почетокот на новата година”, додава тој.

Нашиот соговорник истакнува дека цените на патувањата зависат од дестинацијата, периодот, превозот и сместувањето.

„За Париз, цената за петдневно патување со авион и хотел со три ѕвезди изнесува 680 евра по лице. За Белград, цената за тродневно патување со автобус и хотел со три ѕвезди изнесува 180 евра по лице. За Истанбул, цената за петдневно патување со автобус и хотел со четири ѕвезди изнесува 200 евра по лице”, објаснува тој.

Туристичкиот водич ги советува сите кои сакаат да патуваат за Нова Година да не чекаат до последен момент, туку да ги резервираат своите патувања што е можно порано.

„Така ќе можат да си обезбедат подобри услови, поповолни цени и поголем избор на дестинации. Ние во агенцијата сме подготвени да им ги исполниме сите желби и потреби на нашите клиенти и да им овозможиме незаборавно доживување за Нова Година”, заклучува тој.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП