18 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Citroen“ покажа со што ќе се натпреварува против „Dacia Spring“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Citroen“ покажа со што ќе се натпреварува против „Dacia Spring“ (ФОТО/ВИДЕО)

Актуелниот „Citroen C3“ излезе во 2016-та година и време беше да се отвори место за четвртата генерација на моделот.

Тој е еден од најважните во палетата на брендот, со 30% од продажбата во 2022-ра година. А, новата генерација е насочена и кон трката со електрични автомобили од ниската класа, каде што „Citroen“ дефинитивно заостанува.

Новиот „C3“ добива дизајн на мал теренец со кубна форма, повторно обложувајќи се на двобојната каросерија. Од компанијата велат дека 65% од „C3“ се продава во две бои, а целта е четвртата генерација да достигне 80%. Затоа, на две од трите нивоа на опременост, двобојната шема ќе биде стандардна, а воедно е и првиот автомобил од француската марка што го доби новото лого.

Идејата на „Citroen“ е „C3“ да биде практичен за секојдневна употреба. Така, растојанието од подлогата е зголемено за 30 mm, а позицијата на возачот е повисока (исто така +30 mm) за да понуди подобра видливост и полесно маневрирање. Но, пред сè, автомобилот останува компактен, бидејќи неговата ширина е идентична со сегашниот „C3“ (т.е. околу 1,75 метри). Неговата должина е 4,1 метри (3,99 метри во третата генерација).

Внатрешноста е прилично едноставна, но ја има програмата „Advanced Comfort“ со тапацирани седишта. Над воланот, сите инструменти се заменети со тенко сечило на основата на шофершајбната што делува како „head-up“ дисплеј. На врвот има и мултимедијален екран од 10,25 инчи, додека верзијата „You“ нуди поврзување со паметни телефони преку апликација.

Електричната верзија „e-C3“ добива мотор со моќност од 113 ks, а максималната брзина е ограничена на 135 km/h. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае околу 11 секунди. Досегот е само 320 km/h, а благодарение на функцијата за брзо полнење, батеријата се полни од 20 до 80% за 26 минути. Вградениот полнач има моќност од 7 kW, а како опција е достапен дополнителен уред со 11 kW.

Бензинскиот „C3“ е опремен со мотор „PureTech“ со 100 ks, а оваа варијанта го задржува стилот на својот претходник.

„Citroen“ има за цел електричната верзија да ја надмине „Dacia Spring“, со цена која се очекува да биде под 25.000 евра (без владините субвенции), што е значително поевтино од „Peugeot e-208“ (35.300 евра) или електричната „Opel Corsa“ (36.050 евра. ). Истовремено, пролет во новата, помоќна варијанта „Extreme“ со 65 ks чини околу 23.000 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП