23 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИНајголемата зделка за 2023-та: „Exxon“ го презема „Pioneer“ за 60 милијарди долари

Најголемата зделка за 2023-та: „Exxon“ го презема „Pioneer“ за 60 милијарди долари

„Exxon Mobil“ вчера склучи договор од речиси 60 милијарди долари за купување на „Pioneer Natural Resources“ во најголемиот договор за нафта и гас во последните две децении, поврзувајќи ја иднината на енергетскиот гигант со фосилните горива.

Договорот, со 253 долари по акција, го вреднува „Pioneer“ со речиси 7 отсто премија во однос на затворањето во вторникот од околу 55,4 милијарди долари. Тој го зацементира статусот на „Exxon“ како доминантен играч во американската индустрија за фракинг, сега со центар во Западен Тексас, каде што „Pioneer“ има повеќе локации за дупчење од речиси сите негови ривали.

Акциите на „Pioneer“ поскапеа за околу 3% во предпазарното тргување во средата. Акциите на „Exxon“ паднаа за помалку од 1%.

Договорот е најголемиот на „Exxon“ од спојувањето на компанијата со „Mobil“ во доцните 1990-ти во вредност од 75 милијарди долари и најголемиот корпоративен договор за годинава.

Неколку институционални инвестициски фирми купија повеќе акции на „Exxon“ по порастот на цените на нафтата и гасот, одржувајќи ги нејзините акции над повеќето други нафтени компании.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП