26 февруари, 2024
ПочетнаМАКЕДОНИЈАСезоната во Грција сè уште трае – туристи од Македонија се сончаат...

Сезоната во Грција сè уште трае – туристи од Македонија се сончаат на плажа во октомври

Летната туристичка сезона сѐ уште трае во соседна Грција, иако календарот покажува октомври.

На најпознатите туристички места, како Халкидики, Закинтос, Крит и Крф, сѐ уште има туристи кои сакаат да ги искористат последните топли денови и да уживаат во грчката гостопримливост.

Една од нив е и Ирена Зафировска, скопјанка која во моментов е на одмор во Неа Пори заедно со сопругот и со двете малолетни деца.

Таа вели дека одлучила да замине во Грција откако видела дека цените на апартманите значително опаднале во споредба со цените во текот на летото.

„Ние плативме само 20 евра на ден за апартман со две соби, кујна и балкон со поглед на море. Тоа е многу поволно за разлика од летото, кога цените беа околу 50 евра на ден. Исто така, сега нема гужва на плажата и на пазарот, а тоа ни овозможува целосно да се опуштиме”, раскажува Зафировска.

Таа додава дека водата е прекрасна и во октомври, морето е бистро, и дека децата уживаат на плажата.

„Ние секогаш обожаваме да дојдеме во Грција, но ова е првпат што доаѓаме вака доцна во годината. Пријатно сме изненадени од тоа колку е убаво и топло овде. Планираме да останеме уште една недела, а сигурно ќе го повториме ова искуство и следната година”, вели нашата соговорничка.

Денар разговараше и со прилепчанецот Војдан Димески, кој пред неколку дена се вратил од одмор на Закинтос.

„Одморот на Закинтос беше идеален за мене. Не само што можев да уживам во прекрасната природа и култура на островот, туку успеав да заштедам пари. Споредено со летната сезона, цените на сместувањето, превозот и храната во октомври беа многу пониски. Потрошив околу 300 евра за целата недела, што е половина од тоа што би потрошил во јули или во август. Искрено, многу сум задоволен од мојот избор да одам на Закинтос во октомври”, ни изјави Димески.

Според статистиките од грчката Агенција за туризам, бројот на туристи од Македонија кои ја посетиле Грција во септември и во октомври 2023 година е за 20% поголем од истиот период минатата година.

Еден од главните фактори за тоа е намалувањето на цените на сместувањето.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП