21 февруари, 2024
ПочетнаКОМПАНИИОстар пад на профитот на Samsung

Остар пад на профитот на Samsung

Профитот на Samsung Electronics во третиот квартал се очекува да падне за дури 80 отсто во споредба со истиот период минатата година, бидејќи влијанието на глобалната ситуација на пазарот на чипови предизвикува хаос во бизнисот на јужнокорејскиот технолошки гигант.

Најголемиот светски производител на мемориски чипови, паметни телефони и телевизори во среда ќе ги објави прелиминарните резултати за заработката за третиот квартал. Оперативниот профит најверојатно ќе падне на 2,1 трилиони вони (1,56 милијарди долари) во кварталот јули-септември, според LSEG SmartEstimates.

Сепак, во септември минатата година оперативната добивка беше 10,85 трилиони вони, пишува Reuters.

Пресвртот дојде бидејќи бизнисот со чипови на компанијата, традиционално нејзиниот најголем заработувач, објави квартална загуба од помеѓу 3 и 4 милијарди долари, бидејќи цените за ниските мемориски чипови не закрепнаа толку брзо како што некои очекуваа.

Намалувањата на производството на чипови на Samsung, исто така, им наштетија на економиите на обем, како во компанијата, така и на глобално ниво.

Откако компанијата првпат објави намалување на производството во април, аналитичарите коментираат дека тоа е направено за да се намалат залихите и да се олесни презаситеноста на чипови предизвикана од најлошото опаѓање на индустријата во последните децении.

Американската Micron Technology минатиот месец, исто така, предвиде квартална загуба, што ја зголеми загриженоста за бавното закрепнување на пазарите на крајните корисници на мемориски чипови, како што се центрите за податоци.

Производителите на паметни телефони и компјутери неколку месеци избегнуваат да купуваат нови мемориски чипови поради загриженоста за економското забавување и се одлучуваат да го користат својот постоечки залихи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП