петок, 8 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗСите возила на „Nissan“ во Европа ќе бидат електрични

Сите возила на „Nissan“ во Европа ќе бидат електрични

Во Европа, сите идни нови возила на „Nissan“ ќе бидат 100% електрични, објави компанијата.

Додека многу земји дебатираат кога да се забрани продажбата на мотори со внатрешно согорување, „Nissan“ продолжува со плановите да достигне 100% електрични возила во Европа до 2030-та година, а сите нови модели на Стариот континент сега ќе бидат целосно електрични.

Со можноста за дизајнирање, инженерство и производство на возила во Велика Британија и со подобрување на клучните предности на „Nissan“ како што е електрификацијата, тие планираат да направат уште еден чекор кон јаглеродната неутралност на овој начин, пренесува „Electric Cars Report“.

„Електричните возила се ултимативното решение за мобилност. Повеќе од милион клиенти веќе се придружија на нашето патување и пробаа електрично возило на „Nissan“, а сега нема враќање назад“, рече Макото Учида, претседател и извршен директор на „Nissan“.

„Електричните возила напојувани од обновливи извори на енергија се клучни за постигнување на јаглеродна неутралност, што е клучно за нашата визија. „Nissan“ ќе биде целосно електричен до 2030-та година во Европа“, додаде Учида.

На глобално ниво, како дел од својот план „Nissan Ambition 2030“, компанијата воведува 27 електрифицирани возила, вклучително и 19 електрични, до 2030-та година.

„Nissan“, исто така, воведува технологија без кобалт за да ги намали трошоците за батерии за ЕВ за 65% до фискалната 2028-ма година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП