петок, 8 декември 2023
ПочетнаСВЕТМедведев: Подготвени сме за конфликт со НАТО

Медведев: Подготвени сме за конфликт со НАТО

Последните конфликти со Украина оставаат мал избор освен директен конфликт со НАТО, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Се чини дека на Русија и се оставаат сè помалку опции, освен директен конфликт со Северноатлантската алијанса на терен, која се претвори во отворено фашистички блок сличен на оската на Хитлер, иако во поголеми размери. Подготвени сме , иако резултатот ќе биде постигнат со многу поголеми загуби за човештвото од 1945 година“, напиша тој на каналот Телеграм.

На својот канал Телеграм, тој се осврна на неодамнешниот скандал со посетата на ветеранот на украинскиот нацист и ветеран на СС дивизија Јарослав Хунка на канадскиот парламент, како и испораката на тенкови Абрамс од арсеналот на НАТО во Украина и ветувањето за испораки на проектили со долг дострел.

Да потсетиме, на седницата на Парламентот на Канада, во чест на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на 22 септември, меѓу другите, присуствуваше и 98-годишниот Јарослав Хунка, кого претседателот на Долниот дом на Парламентот со аплауз го претстави како „борец за независност на Украина од Русите за време на Втората светска војна“, пишува „Спутник“.

Се испостави дека Хунка бил поранешен член на доброволната дивизија „Галиција“ на трупите на СС, во која имало и украински националисти и која не само што се борела против Црвената армија, туку била позната и по злосторствата врз Евреите, Полјаците, Белорусите и Словаците.

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека ниту тој, ниту делегацијата на Зеленски не биле запознаени со поканата во парламентот на земјата и плановите да му се оддаде почит на украинскиот војник на СС, кој беше пронајден од претседателот на Долниот дом, Ентони Рота, пишува „Спутник“. .

Трудо тврди дека тоа е руска пропаганда.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП