14 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАРекордно ниско ниво достигнаа цените на домовите во Германија

Рекордно ниско ниво достигнаа цените на домовите во Германија

Цените на станбените имоти во Германија го забележаа најсилниот пад во последните 23 години, при што падот е посилен во големите градови, пренесува „Euronews“.

Цените на домовите беа на рекордно ниско ниво во вториот квартал од годината, покажаа владините податоци, бидејќи високите каматни стапки и зголемените трошоци за материјали го оптоваруваат пазарот на недвижнини во најголемата европска економија.

Цените на домовите паднаа за 9,9 отсто на годишно ниво, што е најстариот пад од почетокот на собирањето на податоците во 2000-та година, објави во петокот Федералното биро за статистика.

На квартална основа, цените се намалија за 1,5%, при што падот е посилен во поголемите градови отколку во помалку населените места. Во градовите како Берлин, Хамбург и Минхен, цените на становите паднаа за 9,8%, а оние на едносемејните и полустановите за 12,6% на годишно ниво.

За една деценија, ниските каматни стапки поттикнаа раст на имотот на најголемиот европски пазар за инвестиции во недвижности.

Зголемените каматни стапки и зголемените трошоци за изградба го завршуваат тој бум, доведувајќи многу програмери во банкрот бидејќи зделките се замрзнуваат и цените паѓаат.

Дозволите за станбена зграда во Германија паднаа за 31,5 отсто во јули во однос на претходната година, соопшти заводот за статистика, додека цените на градежништвото се зголемија за речиси 9 отсто на годишно ниво.

Германија има за цел да гради 400.000 станови годишно, но се бори. Во петокот, здружението за станбена индустрија „GdW“ алармираше за ситуацијата, повикувајќи на владина поддршка за градежните компании.

„Градежната криза во Германија од ден на ден се продлабочува и допира до општеството се повеќе и повеќе“, се вели во соопштението на „GdW“, која претставува околу 3.000 станбени компании низ целата земја.

„GdW“ повика да се намали ДДВ-то на 7% од сегашното ниво од 19% за прифатливи кирии и за државно финансирање од 1% каматни заеми за поддршка на компаниите.

Се очекува владата во понеделник да одржи состанок на високо ниво со индустријата на кој ќе се разговара за ситуацијата. „GdWЕ и здружението на сопственици „Haus&Grund“ рекоа дека го бојкотираат состанокот бидејќи имале премалку влијание на агендата.

Владата планира да претстави пакет мерки за поддршка на индустријата до крајот на месецот, откако ги објави плановите за зајакнување на градежниот сектор, вклучително и намалување на регулаторните и бирократските барања.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП