недела, 1 октомври 2023
ПочетнаКОМПАНИИПоскапата облека ги одвраќа купувачите од „H&M“

Поскапата облека ги одвраќа купувачите од „H&M“

Растот на приходите на „H&M“ неочекувано заглави бидејќи купувачите се дистанцираа од шведскиот трговец на мало, што ги зголеми цените додека ривалите како „Shein“ нудат попусти, објави „Bloomberg“.

„H&M“ дозволи цените да растат во последните месеци, рече аналитичарот на „RBC“, Ричард Чембрлен. Според него, цените на „H&M“ во Велика Британија во последно време се само 10% под просекот, додека трговецот обично нуди попуст од околу 20%.

Во меѓувреме, „Shein“ го зграпчува пазарниот удел од големите трговци на облека со тешки понуди како што се мрежести боди од 1,20 долари и блузи од 2 долари. Откако започна со работа, компанијата се соочува со прашања за тоа како се произведуваат нејзините производи, кои главно потекнуваат од Кина, и под какви работни услови.

„H&M“ соопшти дека има приоритет на профитабилноста и намалувањето на залихите во кварталот во однос на растот на продажбата и дека работи на постигнување на целта на оперативната маржа од 10 проценти следната година. Сепак, аналитичарите очекуваат „H&M“ да ја пропушти оваа цел. Шведскиот трговец на мало помина повеќе од седум години обидувајќи се да ги намали залихите.

Податоците на „H&M“ сугерираат дека компанијата има ограничена моќ за цени, рече Вилијам Вудс, аналитичар во „Bernstein“.

„Ова е многу слабо во споредба со забрзаниот втор квартал на Inditex. Остануваме скептични за проширување на маржата во услови на слаба заработка“, вели Вудс.

Приходите на „Inditex SA“ се зголемија за 17% по постојани девизни курсеви во шесте месеци до јули, објави во средата шпанскиот ривал „H&M“. Ова помогна да се зголеми нејзината оперативна добивка за 30%.

„H&M“ го наведе своето излегување од рускиот пазар и губењето на продажбата во Украина поради војната како дел од проблемите со кои се соочи во изминатата година и половина. Без Русија, Белорусија и Украина, нејзиниот раст на продажбата изнесува 8% во круни.

„H&M“ ќе ја објави заработката за третиот квартал на 27-ми септември.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП