22 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Apple“ ја претстави серијата „iPhone 15“: „USB-C“, титаниум и побрзи процесори (ФОТО/ВИДЕО)

„Apple“ ја претстави серијата „iPhone 15“: „USB-C“, титаниум и побрзи процесори (ФОТО/ВИДЕО)

„Apple“, како дел од настанот „Wonderlust“, ја претстави најновата серија на телефони „iPhone 15“.

Гласините за серијата „iPhone 15“ кружат со месеци, а сега конечно имаме официјални детали за новите модели на „Apple“. Беа претставени четири уреди: „iPhone 15“, „iPhone 15 Plus“, „iPhone 15 Pro“ и „iPhone 15 Pro Max“.

Најважната информација е дека овогодинешните модели пристигнуваат со „USB-C“ порта наместо „Lightning Port“. Исто така, отворот „Dynamic Island“ сега е достапен на сите модели – стандардни и „Pro“.

„iPhone 15“ и „iPhone 15 Plus“

Двата „основни“ модели во новата линија се „iPhone 15“ и „iPhone 15 Plus“, како и ланскиот, а во најголем дел претставуваат преработени верзии на нивните претходници, со неколку измени.

За време на презентацијата, „Apple“ истакна дека „iPhone 15“ има нов дизајн. Ова најмногу се однесува на отворањето на „Dynamic Island“.

Новите телефони пристигнуваат без телефото камера и немаат рамка од нерѓосувачки челик. Од друга страна, новитет е што сега уште послабите „iPhone“ го имаат отворањето на „Dynamic Island“, кое дебитираше на моделите „14 Pro“ и „14 Pro Max“ во минатата година.

„iPhone 15“ користи OLED Super Retina XDR дисплеј, со поддршка за Dolby Vision и 1600 nits осветленост. Максималната осветленост е 2000 nits.

Достапни се две големини на екранот: 6,1 инчи за стандардниот „iPhone 15“ и 6,7 инчи за „iPhone 15 Plus“.

Дизајнот е украсен со заоблени рабови на рамката, а бојата е имплементирана и во испакнатоста за камерите. Достапен е во розова, жолта, зелена, сина и црна боја.

Новиот систем на камера на моделот „iPhone 15“ се одликува со главен сензор од 48 MP со 100% фокусни пиксели и решетка F/1.6. Телефото камерата од 12 MP користи OIS сензор. Достапни се 2x зум и снимање видео во 4K.

Телефоните сè е придвижувани од чипсетот A16 Bionic, кој го видовме минатата година на моделите на „iPhone 14 Pro“. „Apple“ напомена дека батеријата трае уште подолго, но не го објави капацитетот на батеријата.

Она што сите сакаа да го слушнат се потврди. „Apple“ официјално објави дека серијата „iPhone 15“ ќе пристигне со „USB-C“ порта. Компанијата се префрла на „USB-C“ полнење и за своите слушалки „AirPods Pro“.

„iPhone 15 Pro“ и „iPhone 15 Pro Max“

Понапредните модели во секоја линија на „iPhone“ го носат префиксот „Pro“, а за овогодинешните модели извршниот директор на „Apple“, Тим Кук, вели дека тие се „најпрофесионалните што компанијата ги создала досега“.

„Apple“ користеше титаниум за да ги направи моделите на „iPhone 15 Pro“, што ги прави најлесните „Pro“ модели досега. Тие се украсени со нови контурирани рабови, како и со најтенките рамки околу екранот што некогаш биле видени на „iPhone“.

Екранот е заштитен со најотпорното стакло, кое го штити дисплејот од 6,1 инчи на моделот „iPhone 15 Pro“ и дисплејот од 6,7 инчи на моделот „iPhone 15 Pro Max“. Екранот е Super Retina XDR со ProMotion, поддршка за екстремен динамички опсег и секогаш вклучена функција.

Новата промена во дизајнот е „Action Button“, кое го заменува претходниот прекинувач за исклучување. Стандардно, ова е сè уште прекинувач за ѕвонење/исклучување, но може да се предефинира и да се претвори во копче за стартување на камерата, диктафон и други функции.

Што се однесува до чипсетот, моделите на „iPhone 15 Pro“ се напојуваат со процесорот Bionic A17 и го краси исклучителен и многу побрз GPU чип создаден во процесот на производство од 3nm.

A17 Pro има 6-јадрен процесор со две јадра за перформанси, четири ефикасни јадра и забрзани перформанси со една нишка и невронски мотор. Чипсетот има и видео декодер AV1 за стриминг услуги.

„Apple“ вели дека „iPhone 15 Pro“ е првиот „iPhone“ кој поддржува USB-C 10Gbps брзина, што е 20 пати побрзо од USB2.

На предната страна на камерата, има главен сензор од 48 MP, со решетка F/1.78, 100% фокусни пиксели, поддршка за OIS од втората генерација за префрлување помеѓу сензори. Има и 12MP 5x телефото камера и сензор со ултра широк агол од 12MP.

Цени и достапност

„Apple“ ги објави цените за пазарот во Соединетите Американски Држави, кои вклучуваат придобивки од операторите.

„iPhone 15“ чини 799 долари за почетниот модел, додека „iPhone 15 Plus“ е со цена од 899 долари.

Помоќните „Pro“ модели пристигнуваат со цени кои започнуваат од 999 долари за „iPhone 15 Pro“ (128 GB влезен модел) и 1.199 долари за „iPhone 15 Pro Max“ (256 GB влезен модел).

Новата серија на „iPhone 15“ ќе биде достапна за преднарачка од 15-ти септември, а испораката во бесплатна продажба ќе започне од 22-ри септември.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП