2 март, 2024
ПочетнаСВЕТПутин е подготвен за преговори? „Ова се условите“

Путин е подготвен за преговори? „Ова се условите“

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Украина ќе започне мировни преговори само кога ќе и снема ресурси.

Путин додаде дека Украина ќе го искористи секој потенцијален прекин на непријателствата за повторно да се вооружи со помош на Западот.

Путин, говорејќи на економски форум во рускиот пристанишен град Владивосток во Тихиот Океан, рече дека украинската контраофанзива против руските сили досега е неуспешна и дека украинската армија претрпе големи загуби.

„Имам впечаток дека тие сакаат да гризат колку што можат, а потоа, кога нивните ресурси се блиску до нула, да постигнат прекин на непријателствата и да започнат преговори за да ги вратат своите ресурси и да ја вратат борбената способност“, рече Путин.

Путин додаде дека многу потенцијални посредници го прашале дали Русија е подготвена да престане да се бори, но тој рече дека Русија тешко може да престане да се бори кога е соочена со украинска контраофанзива.

За да има какви било шанси за разговори, рече Путин, Украина прво ќе треба да ја укине својата самонаметната законска забрана за мировни преговори и да објасни што сака.

„Тогаш ќе видиме“, рече Путин.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП