27 февруари, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАОвој телефон доаѓа со петгодишна гаранција и 10 години поддршка на софтверот...

Овој телефон доаѓа со петгодишна гаранција и 10 години поддршка на софтверот (ВИДЕО)

Вчера „Fairphone“ претстави нов телефон од својата палета. Се работи за телефон наречен „Fairphone 5“ и во најмала рака е интересен уред.

Направен е од 70% рециклирани и слични материјали. Компанијата нуди и опција да го ставите вашиот стар телефон во кутијата во која пристигнува „Fairphone 5“ и да го испратите до компанија која ќе го рециклира за вас. Ова е само еден од начините на кои компанијата гарантира дека нејзините производи се еколошки.

„Fairphone 5“ е уред кој е наменет за долготрајна употреба. Телефонот доаѓа со гаранција од пет години, а компанијата ќе нуди софтверска поддршка до 2031-ва година (загарантирана), со уште две години надградби после тоа. Телефонот се испорачува со „Android 13“ и компанијата планира да испрати дури пет главни надградби на „Android“ на овој уред во иднина.

Телефонот е многу лесен за поправка, а сѐ што ви треба е шрафцигер „Phillips“. Има десет делови кои можете сами да ги замените без да одите во сервисен центар. Деловите се продаваат од „Fairphone“ и партнерите. Тие вклучуваат нов OLED екран, задни и предни камери, USB приклучок и батерија.

И сега да ги погледнеме останатите спецификации. Телефонот има 6,46-инчен OLED екран со резолуција од 1224 x 2700 пиксели. Стапката на освежување е 90 Hz, а е заштитена со заштита од Gorilla Glass 5. На горниот дел од екранот се наоѓа селфи камера од 50 MP. Тоа е JN1 сензорот на „Samsung“ со поддршка за 4K видео со 30 fps.

На задната страна на телефонот има интересен исечок во кој се сместени три сензори за камера – главниот сензор од 50 MP (Sony IMX800) со поддршка за OIS, ултра широк сензор со видно поле од 117 степени со автоматски фокус и третиот е т.н сензор за време на летот (Time of Flight Camera).

„Fairphone 5“ се напојува со чип Qualcomm QCM 6490, кој е многу сличен на Snapdragon 778G. Достапен е во една конфигурација на меморија – 8/256 GB, а има и слот за microSD картичка. Телефонот е со две SIM-картички со еден слот за физички SIM и една eSIM.

Батеријата од 4200 mAh се наоѓа под капакот, а поддржува брзо полнење од 30 W, со што телефонот ќе се наполни до 50 проценти за 20 минути. Телефонот има стерео звучници, скенер за отпечатоци од десната страна и IP55 сертификат.

Цената на телефонот „Fairphone 5“ е 699 евра, за единствената верзија од 8/256 GB.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП