20 јуни, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Nikon“ го забележа најголемиот пад на цената на акциите

„Nikon“ го забележа најголемиот пад на цената на акциите

„Nikon“ го објави својот најголем пад на цената на акциите во текот на денот, откако производителот на камери и опрема за производство на чипови објави голем пад на профитот и ја намали својата прогноза за продажба, објави „Bloomberg“.

Акциите на јапонската компанија паднаа за дури 21 отсто во Токио во петокот, еден ден откако гигантот објави пад на нето добивката од 78 отсто во кварталот до крајот на јуни, погоден од послабите купувања од клиентите на неговите системи за литографија што се користат за производство на полупроводници.

„Nikon“, исто така, ја намали прогнозата за профитот за целата година за сегментот на прецизна опрема за 20%. Компанијата минатиот квартал продаде вкупно четири машини за литографија, за разлика од осум лани. Сепак, компанијата ја зголеми својата годишна прогноза за приходите, обложувајќи се на силната побарувачка за нејзините камери во комбинација со олеснување на проблемите со синџирот на снабдување и слабиот јен.

„Nikon“ ги снабдува главните производители на чипови, вклучувајќи ги „Intel“ и „Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.“, иако е засенет од „ASML Holding“ во машините за литографија, особено во најсовремениот сегмент.

Глобалната индустрија за чипови се бори со слабото трошење на потрошувачите за електроника, вклучително и паметни телефони и компјутери. „TSMC“, најголемиот светски снабдувач на чипови, ја намали прогнозата за приходите од продажба во јули, а помалиот американски ривал „GlobalFoundries“, исто така, даде послаба прогноза за приходите од продажба за тековниот квартал.

Сепак, „Nikon“ очекува продажбата на неговите машини за литографија да се зголеми во оваа фискална година до март, поради поголемата побарувачка од несуштинските клиенти, кои не ги именуваше. Кинеските компании складираат опрема за производство на чипови додека САД ги заоструваат ограничувањата за пристапот на Кина до напредна технологија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП