15 април, 2024
ПочетнаСВЕТМедведев: Украина може во НАТО, ама без Киев

Медведев: Украина може во НАТО, ама без Киев

Интересна е новата идеја на канцеларијата на Северноатлантската алијанса, Украина да стане членка на НАТО доколку се откаже од спорните територии, иако украинските власти можеби ќе треба да се откажат и од Киев, бидејќи под знак прашалник е кои територии се навистина украински, истакна заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

Претходно, началникот на Генералштабот на генералниот секретар на НАТО, Стијан Јенсен, најави дека Украина може да стане членка на НАТО, доколку се откаже од дел од територијата што одбива да ја признае како дел од Руската Федерација, пренесе норвешк „Verdens Gang“.

Има само еден проблем на кој укажува Медведев.

„Сите наводно нивни територии се суштински спорни. За да влезат во блокот, киевските власти ќе треба да се откажат дури и од самиот Киев, главниот град на Стара Русија“, објасни тој.

„И тие ќе мора да го преселат главниот град во Лавов, и тоа само ако Полјаците се согласат да го остават Лемберг (полски топоним) на љубителите на сланина и кокаин“, рече Медведев на Телеграм.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП