14 јули, 2024
ПочетнаМАКЕДОНИЈАТемпературата денеска до 41 степен, и во наредните денови многу топло време

Температурата денеска до 41 степен, и во наредните денови многу топло време

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 15 до 23, а максималната ќе достигне од 33 до 41 степен. UV=10.

Во Скопје сончево и многу топло со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 39 степени.

Во следните денови времето ќе се задржи многу топло, со високи температури. Утринските температури на повеќе места ќе бидат над 20, а дневните наместа ќе достигнуваат и над 40 степени поради што ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури.

Во четврток попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотрајна нестабилност, а во понеделник се очекува преодно благо опаѓање на температурата. UV индексот ќе има многу висока вредност 10.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП