27 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Mercedes“ има ново купе, а тоа е „CLE“! (ФОТО/ВИДЕО)

„Mercedes“ има ново купе, а тоа е „CLE“! (ФОТО/ВИДЕО)

Германскиот производител претстави ново елегантно купе кое заменува два модели во гамата.

Два модели стануваат еден, а во овој случај тоа значи дека купе верзиите на „C“ и „E-Class“ се повлекуваат. Наместо нив пристигнува „CLE“ и на тој начин „CLK“ конечно доби достоен наследник.

Истовремено, треба да се има предвид дека „CLE“ се протегаше до 4,85 метри, дури 16 cm повеќе од купето од „C-Class“, но и за половина сантиметар повеќе од купето од „E-Class“.

Автомобилот е цели пет сантиметри поширок од класата „C“ и точно на ниво на класата „Е“.

Приказната за димензиите ја завршуваме со конкретни спецификации: должината на автомобилот е 4.850 mm, ширината е 1.860, висината е 1.428, а меѓуоскиното растојание е 2.865 mm.

Поголемите димензии значат и поширока патека на тркалата, односно плус четири сантиметри напред и седум сантиметри назад во споредба со „C-Class“.

„CLE“ е поставен на тркала со дијаметар до 20 инчи.

Дизајнот нуди компромис помеѓу класичната елеганција на купето, видлива во заоблената силуета, и речиси агресивно исечениот преден дел со вертикално поставена маска и малку „скротени“ светла.

Генерално, „CLE“ е многу сличен по стил со моделите „CLA“ и „CLS“.

Во оваа смисла, ниту задниот дел на автомобилот не носи изненадувања.

Во кабината исто така нема непознати работи. Кокпитот е во голема мера усвоен од „C-Class“ и вклучува 12,3-инчен дисплеј на таблата со инструменти и 11,9-инчен мултимедијален системски екран, малку наведнат кон возачот.

Багажникот нуди сосема доволни 420 литри волумен.

Да го споменеме и аудио системот „Burmester Hi-Fi“ и најновиот систем „MBUX“.

Кога станува збор за моторот, врвна верзија е „CLE 450 4Matic“, што значи линиски шестцилиндричен мотор со 381 ks и 500 Nm, кој со помош на погонот „4Matic“ гарантира одлично управување и забрзување до 100 km/ ч за 4,4 секунди.

Максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h.

Се нудат уште три четири цилиндри: „CLE 200“ со 204 ks, „CLE 300“ со 258 ks и „CLE 220d“ со 197 ks. Вториот се нуди исклучиво со погон на задните тркала.

Очекувајте подоцна да пристигне „AMG“ верзија, како и „plug-in“ хибрид.

И конечно цената. „Mercedes CLE“ во таа смисла е меѓу купеата од „C“ и „E“ класата, а германските медиуми наведуваат дека ќе чини 57.000 евра. Продажбата започнува во ноември оваа година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП