14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАВОЛСТРИТ ПАЃА ВТОР ДЕН ПО РЕД: Паника во Њујорк, берзите паѓаат два...

ВОЛСТРИТ ПАЃА ВТОР ДЕН ПО РЕД: Паника во Њујорк, берзите паѓаат два дена, сите стравуваат од ново покачување на каматите

Инвеститорите стравуваат дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки поагресивно од очекуваното поради силното потресување на пазарот на трудот.

На Волстрит вчера берзанските индекси паднаа втор ден по ред. Dow Jones загуби 1,07 отсто, на 33.922 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,79 отсто, на 4.411 поени, а индексот Nasdaq 0,82 отсто, на 13.679 поени.

Падот на индексот уследи по извештајот на агенцијата за вработување ADP, според кој во јуни бројот на вработени во приватниот сектор се зголемил за речиси 500 илјади, најмногу од половина од минатата година, додека аналитичарите очекуваа раст од околу 220 илјади.

Каматите повторно ќе растат

Силниот раст на вработеноста значи дека трошоците и инфлацијата ќе останат високи, што би можело да го поттикне ФЕД да ги зголеми каматните стапки поагресивно од очекуваното. На состанокот во јуни, челниците на ФЕД ги оставија каматните стапки непроменети додека не се види како сегашното заострување на монетарната политика ќе влијае на бизнисот и на инфлацијата.

Аналитичарите сметаат дека е речиси сигурно дека ФЕД на состанокот овој месец ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени. Досега се веруваше дека тоа ќе биде последното зголемување на каматните стапки во циклусот на заострување на монетарната политика, кој трае повеќе од една година. Сепак, со оглед на новите податоци од пазарот на трудот, можно е ФЕД да продолжи да ги зголемува каматните стапки наесен.

„Извештајот на АДП покажува дека ФЕД не треба да биде загрижена поради можното слабеење на пазарот на трудот. Напротив, овие податоци и даваат причина дополнително да ги зголеми каматните стапки“, рече Бред Мекмилан, директор на Commonwealth Financial Network.

Цените на акциите паднаа и на европските берзи

Денеска, пак, во фокусот на инвеститорите ќе биде официјалниот извештај на американските власти за вработувањата во САД. Во анкетата на Ројтерс, аналитичарите проценуваат дека во јуни бројот на вработени се зголемил за 225.000, околу 110.000 помалку од еден месец претходно.

И на европските берзи вчера паднаа цените на акциите. Лондонски FTSE индекс се намали за 2,17 отсто, на 7.280 поени, додека франкфуртски DAX потона за 2,57 отсто, на 15.528 поени, а париски CAC 3,13 отсто, на 7.082 поени.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП