21 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАНовиот телефон на „Nokia“ можете сами да го поправите

Новиот телефон на „Nokia“ можете сами да го поправите

Компанијата „HMD Global“ која го вклучува брендот „Nokia“ го претстави телефонот „Nokia Shadow“ во виолетова боја, а се карактеризира со интересна опција.

Досега корисниците мораа да одат во сервисен центар за да го поправат својот неисправен телефон, но „Nokia“ има решение кое може да ја промени оваа ситуација.

„Nokia Shadow“ е нов телефон кој корисниците можат сами да го поправаат дома, благодарение на опцијата „QuickFix“. На овој начин ќе може да се поправи напукнат екран, неисправна батерија, порти за полнење и слично.

Во соработка со „iFixit“, „Nokia Shadow“ може да се поправи со практични водичи за сервисирање чекор-по-чекор и прифатливи резервни делови.

Кога станува збор за спецификациите, „Nokia Shadow“ е телефон со прифатлива цена. Се напојува со мобилната платформа „Qualcomm Snapdragon 480+ 5G“, со поддршка за 5G технологии.

Има големина на дисплеј од 6,56 инчи во HD+ резолуција и поддршка за OZO 3D снимање звук. На задната страна има камера од 50 MP, додека батеријата може да издржи три дена со едно полнење.

Поважно е тоа што „Nokia Shadow“ доаѓа со поддршка за тригодишни месечни безбедносни надградби и две години надградби на оперативниот систем „Android“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП