27 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗОвие 5 работи МОРА да ги имате доколку планирате да КУПИТЕ НОВ...

Овие 5 работи МОРА да ги имате доколку планирате да КУПИТЕ НОВ автомобил

Купувањето сосема нов автомобил може да биде убаво и возбудливо, но пред да го купите, треба да го направите вашето истражување за да откриете каква опрема нуди производителот и моделот на автомобилот што го купувате. Со новите возила, има многу функции и додатоци за избор, а тоа може да биде збунувачки за купувачите на нови автомобили. Ви предлагаме да обрнете внимание на овие пет најдобри работи кога купувате автомобил.

Систем за предупредување за слепа точка

Една важна карактеристика што треба да ја вклучите при вашето следно купување автомобил е системот за предупредување за слепа точка. Сензорот обично се поставува некаде во задниот дел на автомобилот, понекогаш интегриран во задните светла, пали светилка или испраќа сигнал до контролната табла за да го предупреди возачот ако открие автомобил во слепата точка на возачот. Понекогаш системот ќе ја вклучи светилката во ретровизорот и ќе испушти предупредувачки звучен сигнал ако се обидете да влезете во сообраќајната лента. За вашето следно купување автомобил, дефинитивно размислете да наведете таков систем. Не само што ве прави побезбеден возач, туку може и да спречи несреќа.

Активна/адаптивна контрола на патувањето

Вашиот следен автомобил треба да има активна контрола на патувањето ако често патувате на автопат. Сфатете го тоа како стандарден темпомат на стероиди. Со приспособливото крстарење, системот го открива автомобилот напред и автоматски ја прилагодува вашата брзина врз основа на поставеното растојание. Користејќи ги копчињата на воланот, можете да го поставите следното растојание до автомобилот напред. Некои системи дури може да го сопрат вашиот автомобил целосно ако открие дека автомобилот пред него застанал. Други, ве известуваат кога автомобилот напред се движи и повторно го вклучува кога ќе притиснете на гас. Тоа е одлична безбедносна карактеристика при вашето следно купување автомобил што ве спречува да морате да трескате на сопирачките ако автомобилот ненадејно пресече пред вас додека е вклучена контролата на патувањето.

Помош за одржување на лентата

Како што сугерира името, Lane Keep Assist ве држи во вашата лента. Кога купувате нов автомобил, ова е нешто што можете да го изоставите (ако сте добар возач!), но препорачуваме да го набавите во пакетот со додатоци. Во суштина, системот користи камери поставени под ретровизорите за да ги открие белите линии на лентата. Ако сте во вашата лента, системот прикажува зелена графика „се е добро“, но ако излезете од вашата лента, особено без сигнализација, системот нежно ќе ве турка назад во лентата. Некои системи ви даваат малку слобода, нежно ве повлекуваат назад, додека други ви даваат силно и непоколебливо влечење. Зависи од вашето ниво на удобност: некои луѓе избираат целосно да го исклучат системот.

Дигитален кокпит

Кога ќе го купите вашиот следен автомобил, тој дефинитивно треба да доаѓа со дигитален кокпит. Производителите на автомобили го нарекуваат со различни имиња – BMW, на пример, го нарекува својот BMW Live Cockpit. Но, сите тие служат за истата цел, а тоа е да се постави дигитален дисплеј пред возачот за тој или таа да не мора да се повикува на главниот екран на допир. Уште повеќе, екранот може да прикаже многу други работи што аналогните копчиња едноставно не можат. На пример, може да се движите низ различни дизајни на часовникот, да ги замените целосно со дигитална мапа во целосна боја или дури и да ја смените радио станицата. Некои марки, како Peugeot/Citroen, имаат дури и режим „минимум“ со прикажан брзинометар, за да не ви го одвлекува вниманието. Покрај стилот, безбедноста е засилена и со вграден систем, бидејќи возачот не мора постојано да гледа надолу и лево кон главниот екран.

Камера за паркирање

Не е потребно дополнително објаснување. Ако не можете да преземете некоја од горенаведените четири работи, земете ја барем оваа. Дури и ако не купувате нов автомобил, има многу достапни услуги за инсталирање на оваа камера, што значи дека можете да го доградите системот на вашиот постоечки автомобил. Кога ќе го префрлите менувачот во паркирање или во рикверц, камерата ќе се активира и ќе прикаже серија линии на видео сликата. Во зависност од моделот на вашиот автомобил/камера, линиите за водич или ќе се ротираат или нема да се засноваат на вашиот агол на управување. Тоа е едноставно, ефективно решение кое ги надополнува сензорите за растојание на вашиот автомобил и ви дава поголемо чувство на сигурност.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП