недела, 1 октомври 2023
ПочетнаСВЕТПутин: Русија ќе почне да распоредува нуклеарно оружје во Белорусија од 7...

Путин: Русија ќе почне да распоредува нуклеарно оружје во Белорусија од 7 јули

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска на состанокот во Сочи дека Русија ќе започне со распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија откако објектите ќе бидат подготвени за тоа на 7 и 8 јули, пренесува Ројтерс.

„Значи, сè оди според планот, сè е стабилно“, рече Путин, според соопштението од Кремљ.

Путин и Лукашенко претходно се договорија за план за распоредување на руски копнени нуклеарни ракети со краток дострел на територијата на блискиот сојузник на Москва, каде што ќе останат под руска команда.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП