18 јуни, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Samsung“ во јули ќе ги претстави „Galaxy Z Flip 5“ и „Z...

„Samsung“ во јули ќе ги претстави „Galaxy Z Flip 5“ и „Z Fold 5“

Во согласност со претходните извештаи, „Samsung“ потврди дека следниот настан „Galaxy Unpacked“ ќе се одржи на 27-ми јули 2023-та година. Овој важен настан на компанијата за прв пат ќе се одржи во Јужна Кореја, а ќе ги прикаже „Galaxy Z Flip 5“ и „Galaxy Z Fold 5“.

Претходно, „Samsung“ ги лансираше своите водечки телефони во Барселона или Сан Франциско/Њу Јорк, па ова лансирање во нивната матична земја е нешто ново во оваа година.

Следниот настан „Galaxy Unpacked“ во 2023-та година ќе се одржи на 27-ми јули во „COEX“, конгресен центар во Самсеонг-донг, Гангнам. Тоа е место кое се смета за раскрсница каде се среќаваат Техеран-ро, центар за иновативни стартапи и Бонгеунса, будистички храм. Според ТМ Рох, претседател и раководител на „Samsung MX“ (Mobile eXperience), Самсеонг-донг обезбедува волшебна комбинација на минатото, сегашноста и иднината што го дефинира главниот град на Јужна Кореја, Сеул.

„Samsung“ објави дека ја менува насоката на лансирање на своите телефони што се преклопуваат. Компанијата планира да одржи настани во популарните културни градови низ светот кои се усогласени со темата на секој настан. Оваа година лансирањето на серијата „Galaxy Z“ се случува во Сеул, а можно е настанот следната година да се одржи во друг град.

„Galaxy Z Flip 5“ и „Galaxy Z Fold 5“ се очекува да донесат нов тип на шарки за посилен и поелегантен дизајн на преклопување. Наводно, новата шарка има облик на капка вода, што им овозможува на телефоните да се преклопуваат без никаква празнина меѓу двете страни. Ја намалува и видливоста на брчките на екранот. Се шпекулира дека и двата телефони имаат рејтинг „IP58“ за отпорност на прашина и вода.

Двата телефони се очекува да користат Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy процесор, сличен на серијата уреди „Galaxy S23“. „Galaxy Z Flip 5“ ќе има голем надворешен дисплеј за поголема продуктивност кога телефонот е затворен.

Овој настан ќе биде многу важен за „Samsung“ бидејќи ќе претстави нови телефони на преклоп и други уреди кои ќе бидат клучни за конкуренцијата на пазарот. Технолошките ентузијасти и потрошувачите со нетрпение ги очекуваат овие нови уреди и се надеваат дека тие ќе донесат иновативни карактеристики и подобрувања во однос на претходните модели.

Со знаење дека настанот „Samsung Galaxy Unpacked“ ќе се одржи во нивната матична земја Јужна Кореја, ова е возбудливо време за сите љубители на технологијата, а откривањето на новите уреди ќе биде можност компанијата да ја покаже својата сила и технолошки иновации. Останува само да се радуваме на овој настан и да видиме што ни подготвува „Samsung“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП