понеделник, 29 мај 2023
ПочетнаКОМПАНИИКина го воведува првиот комерцијален патнички авион, коонкуренција на Ербас и Боинг

Кина го воведува првиот комерцијален патнички авион, коонкуренција на Ербас и Боинг

China Eastern Airlines, првиот клиент на домашниот кинески авион со тесно тело C919, ќе го започне својот прв комерцијален лет во недела, покажа апликацијата на авиокомпанијата.

Авионот C919 ќе полета со бројот на летот MU9191 во 10:45 часот по пекингшко време од меѓународниот аеродром Шангај Хонгкиао и ќе слета во Беиџинг Капитал во 13:10 часот, пренесува Ројтерс.

Комерцијалното работење на авионот C919 означува пресвртница во надежите на Кина дека авионот ќе го разбие долгогодишниот дуопол на Ербас и Боинг во глобалната воздухопловна индустрија.

Авионот е произведен од Commercial Aviation Corp of China како конкурент на „семејствата“ на авионите Ербас А320нео и Боинг 737 МАКС и веќе има извршено многу летови без патници.

Главната база во Шангај

China Eastern Airlines претходно објави дека C919 ќе лета комерцијално со Шангај како негова главна база.

Авиокомпанијата потпиша договор за изградба на пет C919 во март 2021 година и го зеде својот прв B-919A во декември и започна 100 часа пробни летови за проверка на празните авиони.

Кинеската државна новинска агенција Ксинхуа минатата година објави дека C919 ќе го направи својот прв комерцијален лет напролет.

Авионот со 164 седишта доаѓа со распоред на кабината во две класи, кој се состои од деловни и економични седишта. Иако се склопува во Кина, тој во голема мера се потпира на западните компоненти, вклучително и мотори и многу повеќе, пренесува Хина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП