понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„BMW“ ќе произведе 50 примероци од „Touring Coupe“ по шокантна цена (ФОТО/ВИДЕО)

„BMW“ ќе произведе 50 примероци од „Touring Coupe“ по шокантна цена (ФОТО/ВИДЕО)

Извонредниот концептен модел „Touring Coupe“, кој „BMW“ го претстави на овогодинешниот „Concorso d’Eleganza“ во Вила д’Есте, ќе се произведува во ограничена серија од 50 примероци, информација која ја пренесоа повеќе медиуми по премиерата.

Веста официјално ја потврди портпаролот на компанијата. Сега има повеќе информации и околу цената: околу 230.000 евра или околу четвртина милион американски долари.

Ова изгледа шокантно многу во позадината на моменталните цени на родстерот „Z4“, на чија платформа се базира концептниот модел. Моментално основниот „Z4“ чини само околу 45.000 евра, а верзијата со шестцилиндричен мотор како концептот започнува од 65.000 евра. Излегува дека идното сериско „Touring Coupe“ ќе биде речиси четири пати поскапо од споредливиот „Z4“.

Првично, Баварците немаа намера да продаваат единици од концептот, изјави главниот дизајнер на компанијата Домагој Дуекс. Во ова има логика, бидејќи серискиот „Z4“, кој се склопува во фабриката Магна Штајр во Грац, веќе е блиску до крајот на својот моделски век, а „BMW“ засега нема намера да подготвува наследник.

Сепак, по премиерата во петокот во Вила д’Есте, компанијата доби толку многу прашања што на крајот одлучи да издаде ограничено издание на моделот.

Високата цена делумно се оправдува со тоа што значителен дел од производствениот процес ќе се одвива рачно, а делумно со неспоредливо полуксузната внатрешност на верзијата „Touring Coupe“.

Кожениот тапацир во кабината е изработен од најфината кожа на реномираниот италијански производител „Poltrona Frau“. Уникатните чанти кои одат со автомобилот се од друго познато име во светот на кожата – „Schedoni of Modena“ (истата компанија што ги произведува чантите и куферите на „Ferrari“).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП