14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСредбата меѓу Бајден и Мекарти заврши без договор за максималната граница на...

Средбата меѓу Бајден и Мекарти заврши без договор за максималната граница на долгот

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти во понеделникот ги завршија преговорите без договор за зголемување на лимитот на американскиот долг од 31,4 трилиони долари.

Бајден и Мекарти ќе ги продолжат своите разговори бидејќи остануваат само десет дена до можна несолвентност што може да ја уништи американската економија.

Претседателот, демократ и лидерот на Претставничкиот дом, републиканец, се обидоа да постигнат напредок во преговорите, додека Мекарти бара од Белата куќа да се согласи со намалување на трошоците во федералниот буџет, што Бајден го смета за „екстремно“, а претседателот сака да ги зголеми даноците на богатите, што републиканците го одбиваат.

„Мислам дека разговорите беа продуктивни. Сè уште не постигнавме договор“, им рече Мекарти на новинарите по еден час разговори со Бајден во Овалната соба. Тој рече дека претставниците на нивните канцеларии ќе продолжат со разговорите и додаде: „Мислам дека договорот е сè уште можен“.

Мора да се постигне договор до 1 јуни, до кога лимитот на долгот или ќе биде подигнат или САД веќе нема да можат да ги сервисираат своите долгови, што, предупредуваат економистите, може да предизвика рецесија.

Бајден пред средбата рече дека е „оптимист“ дека можат да постигнат напредок. На двете страни им треба билатерален договор што ќе го презентираат пред својот електорат, рече тој, додавајќи дека се уште се можни некои несогласувања.

Во понеделникот, министерката за финансии Џенет Јелен не потсети на уште малку време, велејќи дека според проценките, Министерството „многу веројатно“ нема да може да ги плати сите државни обврски до почетокот на јуни, доколку не се зголеми лимитот на долгот.

Советниците на Белата куќа одржаа двочасовен состанок со републиканските преговарачи на Капитол Хил, а според првичните индикации, разговорите се на добар почеток.

Секој договор за зголемување на лимитот на долгот мора да биде прифатен од двата дома на Конгресот. Републиканците на Мекарти го контролираат Претставничкиот дом, додека демократите на Бајден го држат Сенатот.

Неуспехот да се подигне лимитот на долгот ќе предизвика странска несолвентност што ќе го потресе финансискиот пазар и ќе предизвика зголемување на сите каматни стапки, од заеми за автомобили до кредитни картички.

Откако Бајден и Мекарти ќе постигнат договор, ќе бидат потребни неколку дена за тој да биде прифатен од Конгресот. Мекарти рече дека мора да се постигне договор оваа недела за да помине Конгресот и Бајден да го потпише навреме.

Официјален претставник на Белата куќа во понеделникот рече дека републиканските преговарачи минатата недела предложиле дополнителни намалувања на програмата за храна за Американците со ниски приходи и нагласија дека никаков договор не може да биде усвоен во Конгресот без двопартиска поддршка.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП