24 мај, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕНе ја игнорирајте болката во долниот дел на грбот: Може да укаже...

Не ја игнорирајте болката во долниот дел на грбот: Може да укаже на смртоносна болест

Многу луѓе страдаат од болки во грбот, кои најчесто се предизвикани од начинот на кој седиме или се напрегаме за време на вежбањето.

Но, болката во долниот дел на грбот може да биде и тивок знак за рак на грлото на матката, предупредува Националната здравствена служба.

Нивните упатства наведуваат дека еден од клучните знаци на болеста е болката во долниот дел на грбот, помеѓу коските на колкот (карлицата) или во долниот дел на стомакот.

-вагинално крварење кое е невообичаено за вас – вклучително и крварење за време или по сексуален однос, помеѓу менструацијата или по менопаузата, или имате потешки периоди од вообичаеното
-промени во вашиот вагинален исцедок
-болка за време на сексуалниот однос

Важно е да се напомене дека ако имате други состојби како што се фиброиди и ендометриоза, може да имате симптоми како овие на редовна основа.

Во секој случај, доколку забележите нешто необично, важно е да се консултирате со лекар, пренесува TheSun.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП