25 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Huawei“ го прошири своето портфолио со новиот „P60 Pro“ и преклопливиот „Mate...

„Huawei“ го прошири своето портфолио со новиот „P60 Pro“ и преклопливиот „Mate X3“

Технолошкиот гигант „Huawei“ го проширува своето портфолио на производи со два нови смартфони – „Huawei P60 Pro“ и „Huawei Mate X3“, како и нови уреди за носење и компјутери, продолжувајќи ја својата битка на пазарот за потрошувачка електроника.

И покрај долгогодишните предизвици со американските санкции, „Huawei“ продолжува да се обидува да стане сè понезависна од американската технологија и развива своја. Компанијата е еден од најголемите баратели на патенти во Европскиот патентен завод, со вкупно 4.505 патенти. Според овој показател, компанијата забележа раст од 27% на годишна основа.

Huawei P60 Pro

На настан во Минхен, „Huawei“ го претстави новиот модел, кој ја проширува добро познатата серија „P“ на корисниците, популарна по своите фотографски можности. Уредот е опремен со целосно обновен оптички систем, како и прв во индустријата со систем за леќи „Ultra Lighting“.

„Huawei“ тврди дека бил инспириран од природата, создавајќи го дизајнот на паметниот телефон. Покрај традиционалната црна верзија, „P60 Pro“ на пазарот ќе се појави и со специјалниот дизајн „Pearl Texture“ на задниот панел. Оваа верзија на „Rococo Pearl“ е направена со природен минерал во прав, а секое парче има свој уникатен модел кој не се повторува на друго.

Дизајнот на камерата е наречен „Eye of Light“, а идејата е најчесто користената главна камера да биде поставена во центарот на модулот на камерата на паметниот телефон. Телефото објективот и супер широкоаголната камера се наоѓаат на горната и долната страна. На „P60 Pro“ е создаден транспарентен слој кој создава илузија на потенок профил.

„Huawei“ се држи до заоблените екрани со овој модел, бидејќи „Huawei P60 Pro“ користи Quad-Curve дисплеј со позаоблени рабови за оптички да го прошири видното поле. Смартфонот има адаптивна „LTPO“ висока стапка на освежување од 1-120Hz, а дисплејот е покриен со издржливо „Kunlun Glass“, што ја зголемува отпорноста на паѓање до 10 пати. Моделот има и IP68 сертификат за отпорност на прашина и вода.

„Huawei P60 Pro“ не само што има редизајниран оптички систем, туку и главна камера од 48 MP, ултра осетлива на светлина, опремена со физичка решетка со автоматско прилагодување f1.4-f4.0. „Huawei“ се потпира на група леќи со висока пропустливост и сензор „RYYB SuperSensing“, кои овозможуваат создавање квалитетни снимки дури и при слаба осветленост. Текстурата на „XD Fusion Pro“ гарантира дека снимката вклучува фини детали. „Huawei P60 Pro“ ја има најголемата телефото леќа во индустријата во стилот на перископ.

Во исто време, смартфонот користи батерија со капацитет од 4815 mAh, која е содржана во уред со дебелина од 8,3 милиметри. Батеријата поддржува 88W „Huawei SuperCharge“, но исто така и 50W безжично брзо полнење и 7,5W обратно безжично полнење. Турбо режимот гарантира половина полнење на капацитетот на батеријата за само 10 минути.

Huawei Mate X3

„Huawei“ во Минхен го претстави и својот нов модел на смартфон на преклопување „Huawei Mate X3“, со кој трката продолжува и во овој сегмент. Уредот има 7,85-инчен OLED дисплеј со резолуција од 2496×2224 и стапка на освежување од 120Hz. Надворешниот дисплеј е 6,4-инчен, FullHD+, со LTPO панел и брзина на освежување од 1 до 120 Hz.

Во срцето на паметниот телефон е чипсет Snapdragon 8+ Gen 1 кој поддржува 4G конекција, а батеријата има капацитет од 4800 mAh. Планирано е брзо полнење до 66W, а безжичното полнење до 50W.

Главната камера го користи системот „XIMAGE“ и вклучува сензор од 50 мегапиксели со решетка f/1,8. Дополнет е со 13 MP со ултра широк агол и 12 MP со оптика за перископ и оптичка стабилизација. Има две селфи камери бидејќи се сместени во посебните екрани и се од по 8 MP.

„Mate X3“ има димензии 156,9 x 141,5 x 5,3 милиметри и има механизам за преклопување во форма на солза за внатрешниот екран. На овој начин, браздата на панелот не е толку јасно видлива.

Huawei Watch 4

Во исто време, „Huawei“ продолжува да ја развива својата серија на уреди за носење, сега додавајќи уште две понуди во своето портфолио – „Huawei Watch 4“ и „Huawei Watch 4 Pro“. Тие ги наследуваат иновациите од серијата „Watch“, но се повеќе фокусирани на здравствениот менаџмент.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП