недела, 1 октомври 2023
ПочетнаКОМПАНИИНајголемиот производител на пиво забележа профит подобар од очекуваниот

Најголемиот производител на пиво забележа профит подобар од очекуваниот

„Anheuser-Busch InBev NV“, најголемиот производител на пиво во светот, објави подобар од очекуваниот профит во услови на повисоки цени.

Прилагодениот профит за трите месеци до март се зголеми за 14% на 4,8 милијарди долари, објави производителот на „Bud Light“, цитиран од „Bloomberg“. Продадените количини се вратија на раст по падот во последниот квартал од 2022-ра година.

Производителите од „Heineken“ до „Carlsberg“ ги зголемуваат цените во обид да ги надоместат повисоките трошоци за алуминиум, електрична енергија и жито. „AB InBev“ ги зголеми цените за 12% во кварталот, при што врвните пива на компанијата забележаа силни перформанси.

Сепак, има некои проблеми. Во април, „Bud Light“ беше во центарот на скандалот околу рекламата во САД со трансродовиот инфлуенсер Дилан Мулвејни, што може да влијае на продажбата во вториот квартал.

Во извештајот, „AB InBev“ не коментираше за ова прашање. Но, компанијата должи околу една третина од обемот на продажба во САД на брендот „Bud Light“, рече Џеферис. Волуменот на „Bud Light“ падна за 11% во првата недела од април и 21% во втората, рече аналитичарот Едвард Мунди пред објавувањето на резултатите.

„InBev“ ја одржува својата прогноза за раст на приходите пред камати, даноци, амортизација и амортизација (Ebitda) на приспособена основа за годината во опсег од 4-8%. Аналитичарите очекуваат раст од 7,5%.

Компанијата соопшти дека додека приходите на САД се зголемиле за 4% поради повисоките цени за повеќето премиум пива, продажбата на трговците на мало паднала за 3%, што е под нивото на индустријата.

„Heineken“ минатиот месец ја задржа својата прогноза за прилагоден раст на оперативниот профит во средно-високо едноцифрено оваа година, иако извршниот директор Долф ван дер Бринк предупреди на намалената побарувачка на потрошувачите за производите на компанијата. Во меѓувреме, „Carlsberg“ го зголеми долниот дел од својата прогноза за профит, очекувајќи раст во опсегот од 2-5%.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП