14 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Samsung“ со рекордна загуба од својата основна дејност со чипови

„Samsung“ со рекордна загуба од својата основна дејност со чипови

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Samsung Electronics“ објави рекордни 3,4 милијарди долари загуба од нејзиниот главен оддел за мемориски чипови, но рече дека очекува глобалната технолошка индустрија да почне да излегува од падот подоцна во оваа година.

Компанијата му се придружи на „SK Hynix“ во предвидувањето одредено олеснување од Големата технолошка рецесија, која ги погоди најголемите имиња од „Apple“ до „Intel“. Најголемата азиска компанија за електроника соопшти дека очекува побарувачката постепено да се подобрува на низа пазари од паметни телефони до компјутери, поттикната од економското закрепнување на Кина и забрзаниот развој на вештачката интелигенција.

„Samsung“ беше во срцето на падот што ја зафати глобалната индустрија за мемориски чипови вредна 160 милијарди долари. Ова доаѓа по бумот на интернет активноста и продажбата на уреди за време на пандемијата. Инфлацијата и стравувањата од рецесија во изминатата година предизвикаа брзо повлекување на потрошувачите и намалени деловни трошоци, што ја погоди продажбата на електроника ширум светот.

Компанијата која ги испорачува чиповите на „Apple“, додека е и зад својот најблизок конкурент, „iPhone“, објави 1,4 трилиони долари вона (1,05 милијарди долари) во нето-добивка, што е под просечната прогноза на аналитичарите од 1,45 трилиони вона. Одделот за полупроводници, најголем во компанијата, објави невидена загуба од 4,58 трилиони вона. Сепак, цената на акцијата на „Samsung“ беше речиси непроменета за време на тргувањето во Сеул.

„Индустријата за мемориски чипови веројатно помина низ најлошото од слабата побарувачка во првиот квартал“, рече Ели Ли, шеф за инвестициски стратегии во „Bank of Singapore“. „Продажбата на мемориски чипови од повисоко ниво ќе продолжи да ја поддржува побарувачката, особено во втората половина поради лансирањето на новите паметни телефони и зголемената побарувачка за вештачка интелигенција“, вели таа.

„Samsung“ планира да ја задржи својата инвестиција во мемориски чипови на нивото од минатата година бидејќи сака да ја задржи својата конкурентност на подолг рок. Ова доаѓа и покрај ветувањата за „значително“ намалување на производството на чипови – потег чија цел е стабилизирање на падот на цените на компонентите. Во минатото, корејската компанија се обидуваше да троши за време на рецесии за да ја заштити својата лидерска позиција.

Необичниот потег, во комбинација со пооптимистичките прогнози за побарувачката за компјутери и паметни телефони, ги поттикна надежите дека индустријата ќе се врати од дното во оваа година. Цените на самото место на меморијата закрепнаа за прв пат по 13 месеци веднаш откако „Samsung“ ја објави веста.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП