25 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАРусија има ново непријатно изненадување за странските компании

Русија има ново непријатно изненадување за странските компании

Русија има уште едно изненадување за странските компании кои се подготвуваат да се повлечат од земјата, а тоа е план за нов данок, покрај тоа што ќе се бара од нив да продаваат со попуст од 50 отсто и да добијат владина дозвола да ја напуштат, пишува „Bloomberg“.

Неочекуваниот данок што се воведува во Русија ќе важи и за оние кои подготвуваат договор за излез, велат извори запознаени со плановите. Ова може алтернативно да се одрази во цената договорена како дел од продажбата, велат тие.

Нема да има исклучок бидејќи парите му требаат на буџетот, велат изворите кои сакале да останат анонимни.

Соочена со масовен егзодус на странци по минатогодишната инвазија на Украина, руската влада одлучи да наметне повисоки трошоци преку, како што го нарекува, „доброволен придонес“ во буџетот и да побара попуст од компаниите од земјите што ги смета за непријателски. Во редот на кандидати за напуштање на Русија се компании како „Volkswagen“ и банките „UniCredit“ и „Raiffeisen“.

Но, со оглед на тоа што јавните финансии нагло се влошуваат како што војната се одолговлекува во својата втора година, Русија воведува дополнителни мерки кои штедат неколку делови од нејзината економија. Со исклучок на индустријата за нафта, гас и јаглен, данокот со ненадејни приходи сега има за цел да врати дополнителни 300 милијарди рубљи (3,7 милијарди долари) со наплата на 10 отсто од вишокот профит заработен во 2021-2022 година во споредба со претходните две години.

Иако давачката нема да стапи на сила до 2024-та година, компаниите имаат можност да ја платат оваа година по половина од стапката. Претпријатијата чиј профит надминува една милијарда рубли подлежат на данок.

Ако сите компании кои го плаќаат данокот одлучат да платат предвреме со попуст, Русија ќе инкасира 300 милијарди рубљи во оваа година, што ќе и овозможи да ја потроши сумата без да го зголеми фискалниот дефицит, рече Дмитриј Полевој, економист во Локо-Инвест во Москва.

Тешкиот излез

Потребата да и се дадат повеќе пари на Русија ќе го искомплицира она што веќе стана тежок процес за компаниите кои беа принудени да заминат како одговор на санкциите по инвазијата на претседателот Владимир Путин на Украина во февруари 2022-ра година.

Русија, исто така, се обидува да го ограничи влијанието врз рубљата со поставување на ограничување за купување цврста валута од странски компании што ја напуштаат земјата. Од 4,77 трилиони рубљи, фискалниот дефицит на 17-ти април е веќе речиси 40% повисок од целниот дефицит за целата година. Расходите од почетокот на годинава се речиси двојно повеќе од приходите, покажуваат последните податоци на Министерството за финансии.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП