23 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Hyundai“ ќе инвестира 18 милијарди долари во Јужна Кореја до 2030-та

„Hyundai“ ќе инвестира 18 милијарди долари во Јужна Кореја до 2030-та

„Hyundai Motor Group“ во вторникот објави дека планира да инвестира 24 трилиони вона (18,14 милијарди долари) во јужнокорејската индустрија за производство на електрични возила до 2030-та година, зајакнувајќи го нејзиното присуство во сегментот што се очекува да доминира на долгорочната глобална побарувачка на автомобили.

Инвестицискиот план на групацијата, која ги вклучува „Hyundai Motor“, „Kia“ и „Hyundai Mobis“, беше откриен додека претседателот Јун Сук-Јол беше на церемонијата на поставување камен темелник на првата фабрика на „Kia“ само за електрична енергија.

Новата фабрика, прва на групата во земјата по речиси три децении, треба да започне со производство во 2025-та година.

Авто-групата, која ги вклучува луксузните брендови „Genesis“, покрај „Hyundai“ и „Kia“, исто така најави дека планира да го прошири годишното производство на електрични возила во Кореја на 1,51 милиони единици и глобалниот обем на 3,64 милиони единици до 2030-та година.

„Kia“ во соопштението рече дека ќе инвестира околу 1 трилион вона за фабриката и планира да произведе 150.000 единици во првата цела година, со потенцијал да се прошири според идните пазарни услови.

Јун вети сеопфатни мерки во првата половина од оваа година за да и помогне на јужнокорејската автомобилска индустрија подобро да се подготви за трансформација во „автомобили на иднината“, се вели во соопштението на претседателската канцеларија.

Се додава дека владата ќе ги продолжи даночните олеснувања за локални инвестиции во капацитети за електрични автомобили за да постигне петкратно зголемување на производствениот капацитет до 2030-та година.

Јужнокорејската автомобилска групација минатата година соопшти дека ќе инвестира повеќе од 10 милијарди долари во САД до 2025-та година за да ја подобри соработката со американските фирми во напредната технологија.

Американскиот инвестициски план вклучува инвестиција од 5,5 милијарди долари во нови капацитети за електрични возила и батерии во државата Џорџија.

Акциите на „Kia“ и „Hyundai Motor“ се затворија за 4,9 отсто, односно 3,3 отсто во вторникот наспроти растот од 1,4 отсто на референтниот индекс „Kospi“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП