23 февруари, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Inditex“ доби дозвола да го продаде својот бизнис во Русија

„Inditex“ доби дозвола да го продаде својот бизнис во Русија

„Inditex“, матичната компанија на модните брендови „Zara“ и „Bershka“, доби одобрение да го продаде својот бизнис во Русија на „Daher Group“ од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), пишува „Bloomberg“.

Руската комисија за странски инвестиции го одобри повлекувањето на сопственикот на „Zara“ на крајот на март, изјави заменик-министерот за индустрија и трговија Виктор Евтухов во интервју за државната телевизија.

На „Inditex“ му требаа месеци да излезе од Русија. Шпанскиот трговец на мало, кој исто така поседува брендови како „Stradivarius“ и „Pull & Bear“, го објави договорот со „Daher Group“ во октомври откако ги затвори сите свои продавници во Русија поради инвазијата во Москва.

Според договорот, „Daher“ ќе работи во Русија под свои брендови, но доколку во идна фаза „Inditex“ сака да се врати во земјата, договорот вклучува опција тоа да го направи преку франшизи. „Daher“ е со седиште во ОАЕ и има врски со „Azadea“, либанска компанија која управува со франшизите „Inditex“ на Блискиот Исток.

Русија претходно учествуваше со околу 8,5% од вкупната оперативна добивка на „Inditex“ и беше втор по големина пазар на компанијата по број на продавници.

„Daher“ планира да префрли повеќе од 200 продавници на четири други брендови во мај и да ги задржи 4.200-те вработени во „Inditex“, изјави Евтухов за „РБК“, која претходно го пријави одобрението.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП