29 мај, 2024
ПочетнаСВЕТФинска официјално влезе во НАТО: Документите за пристапување потпишани во Брисел

Финска официјално влезе во НАТО: Документите за пристапување потпишани во Брисел

Со свечена церемонија, чинот на потпишување на пристапните документи и нивно депонирање кај американски претставници, што беше организиран во седиштето на НАТО во Брисел, Финска од денеска и официјално е членка на оваа воена алијанса.

Документите за пристапување на Финска ги потпиша министерот за надворешни работи на таа земја Пека Хависто, со што и официјално заврши процедурата за влез на Финска во Алијансата.

По патувањето кое започна во мај 2022 година, сојузниците денеска официјално го потврдија влезот на Финска во НАТО.

На состанокот на сојузниците во Брисел, финскиот претседател Саули Ниинисто ги одржа последните консултации со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, како и со американскиот министер за одбрана Лојд Остин.

Во меѓувреме, во седиштето на НАТО во Брисел се одржаа бројни протоколи кои претходеа на влезот на земјата во алијансата. Пред сè, претставниците на Турција, како последна земја што го ратификуваше влезот на Финска во НАТО, им ги предадоа документите за ратификација на претставниците на Соединетите Американски Држави.

После тоа, следеше „најслаткиот“ дел од церемонијата за прием во НАТО за финските претставници, бидејќи беа поканети да ги потпишат пристапните документи.

Пристапниот документ беше потпишан од министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, во мала канцеларија на финската мисија на НАТО во Брисел. По потпишувањето Хависто изјави дека ова се моменти за кои вреди да се чека.

Еден час по потпишувањето, пристапниот документ беше предаден на американски претставници, вклучително и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, со што се официјализираше влезот на Финска во НАТО.

Документите ќе бидат депонирани токму во Соединетите Американски Држави, како што беше случај во претходните одлуки за влез на држави во НАТО.

Она што е интересно е што Финска во текот на овој процес до САД достави и документ за ратификација на влезот на Шведска во НАТО, што требаше да ја претставува првата симболична активност на Финска во НАТО и најавата за продолжување на борбата за влез на Шведска во Алијансата.

По многубројните протоколи, нешто подоцна ќе следи и свеченото кревање на финското знаме пред седиштето на НАТО, со што ќе заврши церемонијата.

Малку порано, во пресрет на патувањето во Брисел, министерот за надворешни работи на Финска Пека Хависто изјави дека патот на земјата кон НАТО не е долг, но дека многумина веруваат дека работите можеле да одат многу побрзо.

„Убаво е да се почувствува мало олеснување што работата е завршена. Ова е голем и драгоцен момент“, рече шефот на финската дипломатија.

Министерот за одбрана на Финска изјави дека денеска е емотивен ден за сите жители на Финска.

„Ова е важен момент за Финска, но и за целата НАТО алијанса. Исто така, се надевам дека Шведска наскоро ќе добие дозвола за влез во алијансата и тоа е нашата цел“, рече Кајконен.

Министерот за одбрана на Финска меѓу другото одговори на прашањето дали Финска ќе дозволи пристигнување на војници од другите земји на НАТО во оваа земја.

„Што се однесува до нашата улога во НАТО, допрва треба да разговараме за тоа со сојузниците. Ние инвестираме во нашите одбранбени капацитети со децении и нема да има проблеми во тој поглед“, рече Кајконен.

Неколку часа претходно генералниот секретар на воено-политичката алијанса изјави дека денешната ратификација е историски ден за НАТО.

„Ова е историски ден. За неколку часа ќе ја пречекаме Финска како нова членка. Ова ќе ја направи Финска побезбедна и посилна. НАТО е основан на овој ден и тешко е да се замисли подобар ден за славење роденден од овој момент“, рече Столтенберг.

Пред проширувањето на НАТО во Финска, алијансата последната одлука за проширување ја донесе во 2020 година, кога Северна Македонија влезе во Алијансата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП