21 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈААмерика остро го осуди потегот на групата ОПЕК+

Америка остро го осуди потегот на групата ОПЕК+

Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави дека изненадувачкиот договор за намалување на производството на нафта, договорен од ОПЕК + е „неконструктивен чин“.

Таа додаде дека овој потег негативно ќе влијае на глобалниот раст и ќе ги оптоварува потрошувачите во време на висока инфлација.

„Мислам дека тоа е потег на ОПЕК за кој е за жалење“, им рече Јелен на новинарите, додавајќи дека сè уште е рано да се процени ефектот од тој потег врз цените.

„Мислам дека тоа е многу неконструктивен чин во овој момент кога е важно да се обидеме да ги задржиме цените на енергијата ниски“, додаде таа.

Јелен нагласи дека намалувањето на цените на бензините во споредба со минатогодишните максимални вредности помогнало да се ограничи инфлацијата и дека би било штетно доколку трендот се промени.

Референтните цени на нафтата скокнаа за 6 отсто во понеделникот, еден ден откако групата ОПЕК + ги потресе пазарите со договор за дополнително намалување на производството, што предизвика стравувања од намалување на понудата.

„Јасно е дека тоа не е позитивно за глобалниот раст“, ​​рече Јелен.

„Ова ја зголемува неизвесноста и оптоварува во време кога инфлацијата е веќе висока“, додаде таа.

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот ја минимизираше важноста на споменатата одлука.

„Нема да биде толку лошо како што мислите“, им рече тој на новинарите додека се качуваше на Air Force One во Минеаполис за да се врати во Вашингтон по турнејата во компанијата.

Запрашана за влијанието што би го имало намалувањето на производството на нафта во земјите од групата ОПЕК + на горната граница од 60 долари за барел наметната од западните влади на руската сурова нафта, Јелен рече дека не гледа дека тоа ќе има значително влијание.

„Можам да видам дека функционира“, истакна таа, додавајќи дека тоа доведе до длабоки попусти на руската нафта и зголемена преговарачка моќ за купувачите.

Меѓутоа, западните влади би можеле да го разгледаат нивото на горната граница, доколку е потребно, што сега не е случај, рече американскиот министер за финансии.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП