понеделник, 29 мај 2023
ПочетнаСВЕТПапата Франциск задржан во болница: Тешко дише

Папата Франциск задржан во болница: Тешко дише

Папата Франциск мораше да остане во болница за да се лекува од респираторна инфекција, откако доживеа отежнато дишење, потврди вечерва Ватикан.

Тоа беше објавено откако папата ги откажа утрешните настани откако беше примен во болница во Рим на, како што беше првично опишано како „планирани проверки“.

Портпаролот на папата Матео Бруни исто така потврди дека 86-годишникот нема Ковид-19, но дека му треба неколкудневна терапија.

„Тестовите покажаа респираторна инфекција (исклучена инфекција од Ковид-19) за која ќе биде потребна неколкудневна медицинска терапија“, се вели во соопштението.

Соопштението дојде неколку часа откако папата неочекувано беше однесен во болница на „закажани тестови“, иако извор од Ватикан подоцна објави дека утрешните состаноци на папата нема да бидат одржани.

„Агендата на папата е откажана за можноста за дополнителни тестови“, изјави изворот за Франс прес.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП