14 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПристигна новиот „Mercedes GLC Coupe“ (ФОТО/ВИДЕО)

Пристигна новиот „Mercedes GLC Coupe“ (ФОТО/ВИДЕО)

Најновиот модел од премиум купе-кросовер сегментот е „Mercedes GLC Coupe“ од втората генерација, а светот ќе го запознае благодарение на островот Паг, кој беше позадина за снимање на промотивниот материјал.

Иако визуелните промени се минимални во однос на претходникот, барем надворешните, од „Mercedes“ се сигурни дека се преземени сите суштински мерки овој модел да биде сè уште многу конкурентен, особено кога е поставен покрај „Audi Q5 Sportback“ и „BMW X4“.

Автомобилот сега е подолг за 31 mm и повисок за 6 mm, а ширината не е променета. Нова е и пошироката трага на тркалата, 6 mm напред и 23 mm назад.

Официјалните податоци покажуваат дека аеродинамиката е значително подобрена, а коефициентот на отпор е намален од 0,30 на 0,27.

Надворешните новитети ги следат оние претставени пред неколку месеци на стандардниот „GLC“, а истото важи и за кабината, каде што забележуваме дигитален кокпит со екран од 12,3 инчи зад воланот и централен дисплеј за ориентација на портрет со дијагонала од 11,9 инчи.

Да речеме и дека багажникот порасна на 545 литри.

Тешко е да се избере омилен од палетата на мотори. Понудата нуди очекувано и се базира на 2.0-литарски бензински мотор, кој произведува 204 ks и 320 Nm во послабата верзија и 258 ks и 400 Nm во помоќната верзија.

Дизелот е исто така 2.0-литарски, со 197 ks и 440 Nm во верзијата „220d“ и со 269 ks и 550 Nm во верзијата „300d“.

На тоа се додаде и помошта на електромотор од 12 ks и 200 Nm во сите верзии („лесен“ хибрид).

Во понудата се и три „plug-in“ хибриди, вклучувајќи и еден со дизел мотор. Тие се „300е“, „400е“ и „300dе“.

Благодарение на големата батерија (31,2 kWh), опсегот на електрична енергија е значително подолг од порано (до 130 km), додека моќта на полнење се движи до 60 kW.

Сите имаат електричен мотор од 136 ks (100 KW) и 440 Nm, а синергетскиот ефект е, соодветно, 313, 381 и 335 ks.

Цените и точниот датум на почетокот на продажбата не се познати. Сепак, лесно е да се предвиди понатамошен раст на цените, како и постепеното воведување на моделите „AMG“ на пазарот.

Повеќе информации ќе бидат достапни до лето.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП