24 мај, 2024
ПочетнаСВЕТНЕНАДЕЈДНО ПРИСТИГНА СО ХЕЛИКОПТЕР, ПОТОА СЕ ВОЗЕЛ НИЗ ГРАДОТ: Детали од посетата...

НЕНАДЕЈДНО ПРИСТИГНА СО ХЕЛИКОПТЕР, ПОТОА СЕ ВОЗЕЛ НИЗ ГРАДОТ: Детали од посетата на Путин на Мариупол, неговиот соработник имал посебно барање (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа беше во непланирана посета на Мариупол.

Посетата дојде откако Путин вчера ненајавено патуваше на Крим за да ја одбележи деветгодишнината од руската анексија на полуостровот, и само два дена откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот лидер.

Путин полета за Мариупол со хеликоптер, а потоа возеше автомобил околу неколку области на градот, правејќи застанувања, објави Кремљ.

На патувањето го придружуваше вицепремиерот Марат Хуснулин. Се зборуваше за изградба на микрообласти, социјални и образовни објекти, болници…

Во микро-областа Невски Путин разговараше со граѓаните. Тој го истражувал и брегот на Мариупол. За време на патувањето низ градот зад воланот на автомобилот бил рускиот претседател.

Рускиот вицепремиер Марат Хуснулин, кој беше со Путин во Мариупол, побара од рускиот претседател Владимир Путин дозвола да помине една недела во тој град, а потоа и во секој нов регион.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП