20 април, 2024
ПочетнаСВЕТАмерикански потполковник: Украина ќе падне без испраќање војници на НАТО

Американски потполковник: Украина ќе падне без испраќање војници на НАТО

Вооружените сили на Украина наскоро ќе почнат да губат позиции без поддршка на армиите на земјите од НАТО, изјави потполковникот на американската армија Тони Шафер.

„Украинците нема да можат да ја добијат битката за Бахмут, ниту во долготрајна војна без дополнителни копнени сили однадвор – американски или НАТО“, рече поранешниот американски разузнавач во интервјуто со новинарот Стивен Гарднер.

Како што истакна потполковникот, ваквата негативна прогноза е крајно незгодна за Вашингтон, но се заснова на реални факти,пренесе Танјуг.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП