сабота, 25 март 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„Repsol“ се откажа да носи канадски ЛНГ во Европа

„Repsol“ се откажа да носи канадски ЛНГ во Европа

Шпанската компанија „Repsol“ се откажа од плановите за проширување на терминалот за течен природен гас (LNG) на источниот брег на Канада преку кој планираше да испорачува сурова нафта во Европа. Компанијата забележува дека трошоците ќе бидат превисоки, пишува „Bloomberg“.

Во моментов, капацитетот на терминалот во близина на градот Сент Џон во провинцијата Њу Бранзвик е ограничен и главно се користи за испораки во Северна Америка. Неговото проширување ќе бара нов капацитет за втечнување и проширување на веќе затрупаниот гасовод до терминалот.

Изградбата на терминал за ЛНГ на источниот брег на Канада се работи со години. Војната во Украина даде нов поттик на идејата, па дури и германскиот канцелар Олаф Шолц побара помош од неговиот колега Џастин Трудо за време на неговата посета на Монтреал во август 2022-ра година.

Терминалот кај Сент Џонс се чинеше дека е најперспективниот терминален проект на источниот брег. Станува збор за проширување на постоечкиот објект и нема да помине низ долга процедура за одобрување нова градба.

Првично се шпекулираше дека проширувањето на терминалот ќе трае три години. Канадските власти се обврзаа на проектот, а Трудо вети помош во регулаторните процедури.

Европа моментално ужива стабилно снабдување со течен природен гас од САД, иако цените се повисоки во Азија за мај, јуни и јули, забележува и „Bloomberg“. Капацитетот на европските терминали е пополнет повеќе од кога било за овој период од годината и покрај штрајковите во Франција, кои ја блокираа нивната работа веќе втора недела.

Очекувањата за пораст на температурите непосредно пред крајот на грејната сезона придонесуваат за едно од најострите неделни падови на цената на бензинот во последните месеци. На холандската берза „TTF“, испораката во април се тргува за околу 43 евра за мегават час во пладневното тргување, што е намалување за околу 15% од минатиот петок (10-ти март).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП