29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Volkswagen“ го покажа идниот „народен електричен автомобил“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Volkswagen“ го покажа идниот „народен електричен автомобил“ (ФОТО/ВИДЕО)

Долгоочекуваниот електричен автомобил на „Volkswagen“ со пристапни цени конечно е реалност, иако во концептна форма, и е сосема различен од „ID. Life“, кој дебитираше во септември 2021-ва година. Се вика „Volkswagen ID. 2all“ и нуди прв поглед на идниот „EV“ на брендот, кој се очекува во 2025-та година во Европа со основна цена под 25.000 евра.

Шефот на компанијата Томас Шафер изјави дека изгледот на концептот ќе стане модел за идните модели на „Volkswagen“. Фотографиите јасно покажуваат дека ова е помалку футуристички концепт автомобил, а повеќе варијанта пред производство. Ова е еден од десетте нови електрични автомобили што производителот планира да ги лансира до 2026-та година.

Компанијата тврди дека „ID.2all“ ќе биде простран како „Golf“, но достапен како „Polo“ и благодарение на најновата еволутивна платформа „MEB Entry“ ќе му овозможи да стане првиот „ID“ модел со погон на предните тркала.

Дизајнот на „Volkswagen ID. 2all“ изгледа попознато за љубителите на брендот отколку „ID“. Life“. Дали ќе биде лична карта со име „Golf“ кога ќе влезе во производство? Веројатно ќе биде така. „VW“ потврди дека работи и на електричен автомобил од 20.000 евра, веројатно близнакот „Cupra UrbanRebel“.

Сега „ID.2all“ е многу важен за „Volkswagen“ од две очигледни причини. Првата е бараната цена која ќе отвори огромен пазарен сегмент за „VW“, додека втората е фактот дека „ID. 2all“ е базиран на рационализираната електрична платформа „MEB Entry“ на групацијата „Volkswagen“ за модели со погон на предните тркала.

Од „Volkswagen“ велат дека „2all“ нуди „особено ефикасна технологија за возење, батерија и полнење“. Моторот поставен напред испорачува 166 kW (222 КС) – приближно исто како и основниот „VW Golf GTI“. Ова овозможува забрзување до 100 km/h за помалку од 7 секунди.

Иако производителот не го открива капацитетот на батеријата, се вели дека целниот опсег е до 450 km во тест циклусот „WLTP“. Наводно, батеријата може да се полни од 10 до 80 проценти за 20 минути на станиците за брзо полнење. „Volkswagen ID. 2all“ нуди и опција за полнење до 11 kW дома или на јавни места за полнење со наизменична струја.

Димензии на „Volkswagen ID. 2all“ е должина од 4.050 mm, широчина од 1.812 mm, височина од 1.530 mm, а меѓуоскиното растојание е 2.600 mm. Неговиот стил нуди преглед на новиот дизајнерски јазик на „Volkswagen“, за кој шефот за дизајн, Андреас Мајнд вели дека е „заснован на три столба – стабилност, допадливост и возбуда“.

Стилските карактеристики вклучуваат „пријателско лице“ со LED светлосна лента со целосна ширина, разгорени браници, 20-инчни тркала со гуми 225/40 R20 кои му даваат на автомобилот моќен став, прави линии на прозорците, скриени рачки на задните врати и нов дизајн на C-столбот, кој потсетува на првиот „Golf“.

Внатрешноста има и чист и едноставен дизајн со чиста контролна табла, два дисплеи – централен екран на допир од 12,9 инчи со нова структура на менито и 10,9 инчен дигитален и голем панорамски покрив.

Сите „ID.2“ имаат и head-up дисплеј, посебна табла за контрола на климата под главниот екран (со осветлени копчиња) и два големи интерфејси за индуктивно полнење за паметни телефони на централната конзола.

Концептот воведува и нови електрични седишта со функција за масажа и нов мултифункционален волан. Бројни USB-C интерфејси се расфрлани низ кабината, додека целосно употреблив приклучок од 230 V може да се користи за напојување на поголеми уреди.

Благодарение на ефикасната платформа „MEB Entry“, „VW ID. 2all“ нуди значително повеќе внатрешен простор од „VW Golf“. Багажникот има капацитет од 490 литри, а со преклопени задни седишта (поделени 40:60) се зголемува на 1330 литри. Кога е преклопен и потпирачот за грб на совозачкото седиште, „ID. 2all“ нуди континуиран товарен простор од 2,20 m.

„ID.2“ има и правоаголна кутија за складирање под подот на багажникот, додека друг простор за складирање од 50 литри е под задното седиште. Во оваа преграда може да се сместат уреди како што се лаптопи и таблети.

И покрај тоа што е најмалиот модел со „ID“ до сега, сериската верзија ќе биде опремена со технологија од поголемите модели. Ова ќе ја вклучува најновата верзија на „Travel Assist Level 2 ADAS“, „Park Assist Plus“ со мемориска функција, „IQ.Light LED“ матрични фарови, „3D LED“ задни светла споени со хоризонтална „LED“ лента и „ID.Light“ интерактивни светлосни сигнали за возачот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП