27 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТНема планови за поправка на Северен тек

Нема планови за поправка на Северен тек

Рускиот подводен гасовод „Северен тек“, кој беше тешко оштетен во експлозија минатата година, треба да биде запечатен и затворен бидејќи нема итни планови за поправка или реактивирање, рекоа неименувани извори.

Гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“, секој составен од две цевки, ги изгради руски „Газпром“ во соработка со европските гасни компании за да испорача 110 милијарди кубни метри природен гас годишно во Германија под Балтичкото Море. Три цевки беа сериозно оштетени во експлозиите во септември, додека една цевка на „Северен поток 2“ остана неоштетена, пренесува Ројтерс.

„Газпром“ соопшти дека е технички возможно да се поправат оштетените цевки, но извори запознаени со плановите велат дека Москва гледа мали изгледи нејзините односи со Западот да се подобрат доволно во догледна иднина за да ги активира гасоводите.

Европа драстично го намали увозот на енергија од Русија во текот на изминатата година, додека извозот на Гаспром во земјите надвор од поранешниот Советски Сојуз речиси се преполови во 2022 година. Руски извори велат дека Русија го гледа проектот како „закопан“, и дека нема планови за поправка на гасоводот, но дека неговото зачувување би можело да овозможи тој повторно да се активира во иднина.

Зачувувањето би вклучувало запечатување на отсечените краеви на цевката и ставање облога во внатрешноста на цевката за да се спречи понатамошна корозија. Москва ги сомничи западните земји дека стојат зад саботажата на гасоводот, а американскиот новинар Сејмур Херш тврди дека САД и Норвешка извршиле напад на гасоводот, што Белата куќа го негираше.

Рускиот претседател Владимир Путин предложи да се користи неоштетена цевка за пумпање гас, но Германија ја отфрли идејата, поради прекин на енергетската зависност од Русија. И Полска престана да купува руски гас, а Русија во моментов извезува околу 40 милиони кубни метри гас во Европа преку Украина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП