26 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТМЗТ ја освои рекордната 11. титула во Купот на Македонија

МЗТ ја освои рекордната 11. титула во Купот на Македонија

Кошаркарите на МЗТ го освоија трофејот во Купот на Македонија. Во финалето МЗТ го победи Феникс со 89:73 (28:14, 20:23, 23:24, 18:12). Тимот од „Јане Сандански“ го освои 11. трофеј во Купот, во клупската историја, со што стана најтрофеен во оваа натпреварување.

Избраниците на тренерот Драган Николиќ победата ја најавија во првата четвртина во која стекнаа предност од 14 поени.

Во остантите три четвртини МЗТ искусно ја одржуваше разликата. Кошаркарите на Феникс успеаја во 27.минута да ја намалат разликата на четири поени, но МЗТ тој налет на противникот го одби со серијата 7:1.

Мицовиќ со 20 и Војдан Стојановски со 16 поени го предводеа МЗТ. Кај Феникс Трајковски имаше 22 поени, а Димчевски 21.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП