недела, 26 март 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕПрви симптоми на оваа честа болест кои сите ги игнорираат - може...

Први симптоми на оваа честа болест кои сите ги игнорираат – може да биде МНОГУ опасна! Ја предизвикува нешто што сите го правиме

Инфекцијата на увото е болна состојба која може да доведе до оштетување на слухот, па затоа е многу важно да ја препознаете навреме и да се јавите на лекар за помош што е можно поскоро.

Болката во увото е првиот знак дека се развива опасна инфекција во внатрешноста на тапанчето, но има и други симптоми.

Треска, силна болка во рингвормот, чешање внатре и околу увото, чувствителност и притисок во увото, губење на слухот и испукана кожа околу. Симптомите се дека може да бидете жртва на опасна инфекција. Болката и другите симптоми може да траат со месеци или години (хронична инфекција на увото), а доколку не се лекува, кожата на ушниот канал се суши и постои голем ризик засекогаш да го изгубите слухот.

Инфекцијата обично се јавува кога користите ушни стапчиња за чистење на ушите и туркање на ушната маст назад во ушниот канал. Исто така, ризикот се зголемува со честа употреба на слушалки, во контакт со шампон или кога имаме зголемено потење. За превенција, важно е да користите чепчиња за уши додека пливате за да не се заразите. Воспалението обично се третира со капки за уши или специјалист инјектира вода во увото за да го отпушти каналот од ушниот восок.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП