вторник, 26 септември 2023
ПочетнаКОМПАНИИЗа да ја подобри профитабилноста „Philips“ ќе укине 6.000 работни места

За да ја подобри профитабилноста „Philips“ ќе укине 6.000 работни места

„Philips“ објави дека ќе укине 6.000 работни места за да ја стабилизира профитабилноста. Овој потег доаѓа откако повлекувањето на неисправните респиратори ја намали пазарната вредност на компанијата за 70 отсто.

Половина од најавените позиции ќе се скратат годинава, а останатите 3.000 до 2025-та година, пишува „Reuters“. Отпуштањата се во прилог на планот објавен во октомври минатата година за намалување на работната сила за 5%, или 4.000 работни места.

Така, холандската здравствена компанија се обидува да ги ублажи ефектите од повлекувањето на милиони вентилатори што се користат за лекување на апнеја при спиење поради загриженоста дека пената што се користи во машините може да стане токсична.

Рационализираната организација треба да ја подобри безбедноста и квалитетот на пациентите и доверливоста на синџирот на снабдување, велат од компанијата.

„Нашата компанија не го искористува целосниот потенцијал на силните позиции на пазарот бидејќи се соочува со голем број значајни оперативни предизвици“, призна новиот извршен директор Рој Џејкобс.

Компанијата со седиште во Амстердам објави прилагодена заработка за четвртиот квартал пред камати, даноци и амортизација (EBITA) од 651 милион евра (707,18 милиони долари), што е речиси рамно од 647 милиони евра една година порано.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП