недела, 1 октомври 2023
ПочетнаКОМПАНИИИ „Hasbro“ ќе отпушта по слабата празнична сезона

И „Hasbro“ ќе отпушта по слабата празнична сезона

Еден од најголемите светски производители на играчки, „Hasbro“, објави дека ќе намали 15% од својата работна сила, или околу 1.000 луѓе, по разочарувачките резултати за божиќната сезона, пишува „Bloomberg“.

Компанијата со седиште во Пафтукер, Род Ајленд, исто така, предвиде прилагодена заработка во четвртиот квартал за да ги пропушти проценките, со очекувања за 1,29 до 1,31 долари по акција, наспроти 1,49 долари што аналитичарите очекуваа. Продажбите во четвртиот квартал се очекува да паднат за 17% на 1,68 милијарди долари. Отпуштањата ќе започнат во следните неколку недели, велат од компанијата.

Додека бизнисот со онлајн игри на „Hasbro“, вклучувајќи ги „Dungeons & Dragons“ и „Magic the Gathering“, функционира добро, неговиот бизнис со традиционални играчки е во опаѓање. Пандемијата доведе до бум во продажбата бидејќи родителите купуваа играчки за своите деца затворени дома, но побарувачката оттогаш се намали.

„И покрај силниот раст на „Wizards of the Coast“ и дигиталните игри, „Hasbro Pulse“ и нашите бизниси за лиценцирање, нашиот бизнис со производи за широка потрошувачка имаше слаби резултати во четвртиот квартал во услови на предизвикувачко потрошувачко опкружување околу празниците“, рече Крис Кокс, извршен директор на „Hasbro“.

Компанијата ја намали прогнозата за приходите за 2022-ра година на настан на инвеститори во октомври, иако раководството претстави посветла долгорочна иднина со раст што доаѓа од филмовите, игрите и новите онлајн канали.

Промените во бизнис планот на „Hasbro“ се очекува да резултираат со трошоци од околу 300 милиони долари. Покрај тоа, компанијата предвидува околу 78 милиони долари отпишување поради намалувањето на работната сила. Како резултат на промените, претседателот и главен извршен директор Ерик Ниман ја напушта компанијата

Како дел од реструктуирањето објавено во октомври, „Hasbro“ побара од „JPMorgan Chase & Co.“ и „Centerview Partners“ да го забрзаат процесот на продажба за поголемиот дел од одделот за филм и телевизија откако ќе привлечат голем број потенцијални апликанти.

Акциите на „Hasbro“ паднаа за 9,6% во после-пазарното тргување. Компанијата ќе ја објави својата заработка за четвртиот квартал на 16-ти февруари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП